Астрономія зоряна

Телескоп Гершеля

Астроно́мія зо́ряна — один з розділів астрономії, що вивчає склад, загальні закономірності будови і динаміки зоряних систем та підсистем галактик, насамперед нашої Галактики — Чумацький шлях.

На відміну від астрофізики, що вивчає фізичні характеристики окремих астрономічних об’єктівзір, зоряних залишків, небулярних середовищ, астрономія зоряна зосереджує увагу на вивченні загальних властивостях великих колективів об’єктів зоряної природи: подвійних й кратних системах, скупченнях, асоціаціях, понадасоціаціях.

Астрономія зоряна стала окремою наукою наприкінці 18 ст. завдяки британському вченому-астроному В. Гершелю.

Основні задачі

Астрономія зоряна вивчає багатофакторні зв’язки та кореляції між просторовим розподілом, кінематичними та динамічними характеристиками руху зір, їх віком, походженням і хімічним складом, життєвим циклом, та еволюцією. Для розв’язання такого роду задач астрономія зоряна широко використовує статистичні методи опису і аналізу даних, методи теорії ймовірності. Астрономію зоряну часто називають галактичною астрономією, хоча методи та підходи, розроблені в ній, застосовуються також у позагалактичній астрономії.

Характерною рисою астрономії зоряної є детальне дослідження впливу спостережної селекції, що складається в неповноті спостережних даних. Найважливішим фактором спостережної селекції, особливо суттєвим в нашій Галактиці, є міжзоряне поглинання світла на шляху від астрономічного об’єкта до спостерігача. У результаті такої селекції послаблюється видимий блиск зір, спотворюється спектральний склад їх випромінювання, відбувається поляризація випромінювання, втрачається повнота інформації про чисельний склад зоряних груп та систем.

Розділи

Астрономія зоряна поділяється на три розділи — зоряну кінематику, зоряну динаміку і зоряну статистику. Як наукова дисципліна астрономія зоряна взаємодіє з астрофізикою й астрометрією по встановленню надійних параметрів і характеристик астрономічних об’єктів: класифікації спектрів, геометричних розмірів та топології гравітаційного поля зоряної системи, розподіл мас, температур, густини, кінематичних характеристик власного обертання і пекулярних та колективних швидкостей руху Галактичним полем, хімічного складу зоряних фотосфер, зоряні величини в різних фотометричних смугах оптичного та інфрачервоного діапазонів, а також спектральний клас і нормальні показники кольору, що характеризують розподіл енергії в спектрі зір.

Основним завданням зоряної статистики як розділу є пошук взаємозв’язків між різними фізичними характеристиками зір і зоряних скупчень, а також дослідження будови і типів зоряного населення Галактики і її підсистем на основі великого (статистично значимого) числа спостережних даних.

Своєю чергою зоряна кінематика вивчає закономірності руху зір, газу і зоряних скупчень в галактичних підсистемах. Зоряна кінематика використовує у своєму апараті методи класичної кінематики (розділу класичної механіки).

Зоряна динаміка розглядає закономірності руху об’єктів, що вивчаються, у силових полях і еволюційний розвиток систем у результаті цього руху.

Література

  1. Паренаго П. П. Курс звездной астрономии. 3-е изд. Москва : Госиздат, 1954. 476 с.
  2. Курт Р. Введение в звездную статистику / Пер. с англ. Москва : Мир, 1969. 222 с.
  3. Куликовский П. Г. Звездная астрономия. 2-е изд. Москва : Наука, 1985. 272 с.
  4. Binney J., Merrifield M. Galactic Astronomy. Princeton : Princeton University Press, 1998. 796 p.
  5. Bennett J., Donahue M., Schneider N. et al. Astronomie. Die kosmische Perspektive. München : Pearson Studium, 2009. 1216 p.
  6. Hanslmeier A. Einführung in Astronomie und Astrophysik. Berlin : Springer, 2020. 720 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрономія зоряна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрономія зоряна (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶