Астрофізика нейтринна

Нейтринний телескоп (детектор)

Астрофі́зика нейтри́нна — новий розділ астрофізики, пов’язаний з пошуком і дослідженням потоків нейтрино від джерел позаземного походження з метою отримання відомостей про події, що супроводжують процеси в надрах астрономічних об’єктів за допомогою нейтринних детекторів в спеціальних обсерваторіях.

Нейтринні потоки космічного походження мають три принципово різні за своєю природою джерела: нейтрино, що народжуються в надрах зір (зоряні нейтрино), нейтрино, народжені космічними променями і реліктові (космологічні) нейтрино.

Сучасні нейтринні детектори (фото) допускають можливість виявлення нейтринного випромінювання лише від Сонця і наднових зір нашої Галактики.

Зоряні нейтрино

У звичайних зорях типу Сонця, потоки нейтрино народжуються в ядерних реакціях водневого циклу, що забезпечують спостережувану світність зір під час їх перебування на головній послідовності Герцшпрунга-Рессела діаграмі.

У реакціях

р + р → 2D + е+ + νe,

7Ве + е-7Li + νe

8В → 8В* + е+e

водневого циклу випускаються нейтрино, які носять назви рр-нейтрино, берилієві нейтрино і борні нейтрино у відповідності з тим ядром, яке синтезується під час кожної з наведених реакцій водневого циклу. Синтез кожного ядра 4He супроводжується випусканням двох електронних нейтрино.

Повний потік нейтрино, який визначає світність Сонця, становить біля поверхні Землі 6,5×1010 нейтрино/(см2с), причому нейтрино забирають ~ 3 % енергії термоядерного синтезу в надрах Сонця.

Перші експерименти зі спостереження сонячних нейтрино здійснені американським ученим Р. Девісом із співробітниками в 1967-1968 за допомогою радіохімічного нейтринного детектора, що містив 610 т рідкого перхлоретілена (C2Cl4).

Сучасними теоріями еволюції зір передбачається, що нейтринне випромінювання відіграє вирішальну роль в механізмі вибуху наднових. При вибухах наднових зір та їх гравітаційного колапсу, коли температура в центрі зорі досягає значення ~ 1011 К, довжина вільного пробігу електронного нейтрино стає порівнянною з розмірами зорі і при подальшому збільшенні температури зоря вже стає непрозорою для нейтрино. Але так як при цьому довжина вільного пробігу нейтрино залишається ще набагато більшою за довжину вільного пробігу фотонів, перенесення енергії з надр зорі назовні здійснюється за допомогою нейтринного газу (нейтринна теплопровідність) і втрати енергії продовжують визначатися саме нейтринним випромінюванням. Нарешті, при температурах 2×1011 К надра зір стають непрозорими для нейтрино всіх сортів.

Космічні нейтрино високих енергій

Джерелом потоків нейтрино можуть виступати космічні промені. Прискорені до високих енергій в надсильних галактичних магнітних полях, або в надсильних магнітних полях мегнетарів протони або більш важкі ядра, стикаючись з ядрами атомів міжзоряного середовища або з низькоенергетичними фотонами, генерують π і К-мезони, в результаті розпаду яких виникають космічні нейтрино високих енергій від декількох десятків ГеВ до, можливо, 106-107 ГеВ.

Завдяки малим перерізам захоплення нейтрино, астрофізика нейтринна високих і надвисоких енергій має унікальні можливості досліджувати астрофізичні процеси в недоступній для гамма-астрономії області.

Космологічні нейтрино

На ранніх стадіях гарячого Всесвіту, протягом приблизно 1 с після початку її космологічного розширення, нейтрино перебували в тепловій рівновазі з речовиною. В процесі розширення Всесвіту його температура падала і наступив момент, коли його температура зменшилась до 1010 К. Речовина стала прозорою для нейтрино: нейтрино відокремилось від речовини. Такі нейтрино називають реліктовими (космологічними).

Згідно з моделлю гарячого Всесвіту, в даний час рівноважна температура реліктового нейтрино становить всього лише (1,9-2,1) К. Це означає, що в середньому в 1 см3 космічного простору міститься від 300 до 400 реліктових всіх сортів (включаючи антинейтрино) з середньою енергією (5-6)×10-4 еВ.

Ці реліктові нейтрино і забезпечують ще одну складову (разом з зоряною складовою та складовою від космічних променів) у загальному балансі космічного нейтрино, який детектується нейтринними телескопами.

Інші типи нейтрино

Крім розглянутих вище основних чинників генерації космічного нейтрино, слід коротко розглянути і деякі з другорядних, але важливих для еволюції астрономічних об’єктів джерел космічного нейтрино.

В першу чергу до них слід віднести процеси в активних ядрах галактик і в ядрах молодих галактик в фазі їх підвищеної світності.

Потоки нейтрино високих і надвисоких енергій сучасні теорії зоряної еволюції передбачають і для моделей взаємодії понадмасивних чорних дир. з міжзоряною речовиною в центрах галактик, в тому числі в складі квазарів.

В обох випадках генерація нейтрино високих та надвисоких енергій пов’язана з можливістю прискорення протонів та більш масивних ядер до високих і надвисоких енергій сукупно з великою концентрацією газу низькоенергетичних фотонів в околицях ядрах галактик. Протони або більш важкі ядра, стикаючись з ядрами атомів міжзоряного середовища або з низькоенергетичними фотонами, як вже зазначалось вище, генерують в процесі розпаду π– і К-мезонів потоки нейтрино безпосередньо з області простору, що близька до горизонту подій понадмасивної чорної дири. Якщо отримає своє підтвердження гіпотеза про відмінну від нуля масу спокою нейтрино ( > 10 еВ), то гравітаційна нестійкість нейтринного газу буде вирішальною у формуванні великомасштабної структури Всесвіту.

Література

  1. Нейтринная астрономия / В. С. Березинский // Физика космоса: Маленькая энциклопедия / Редкол.: Р. А. Сюняев (Гл. ред.) и др. — 2-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1986. С. 421-428.
  2. Gelmini, G. B.; Kusenko, A.; Weiler, T. J. (2010). Through Neutrino Eyes: Ghostly Particles Become Astronomical Tools // Scientific American. doi:10.1038/scientificamerican0510-38. Spiering, C. (2012). Towards High-Energy Neutrino Astronomy //European Physical Journal H. 37 (3): 515–565. arXiv:1207.4952. Bibcode:2012EPJH...37..515S. doi:10.1140/epjh/e2012-30014-2.
  3. Davis, Jonathan H. (2016). Projections for Measuring the Size of the Solar Core with Neutrino-Electron Scattering // Physical Review Letters. 117 (21): 211101. arXiv:1606.02558. Bibcode:2016PhRvL.117u1101D. doi:10.1103/PhysRevLett.117.211101. PMID 27911522

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрофізика нейтринна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрофізика нейтринна (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶