Астрохімія

Астрохі́мія (від астро… і хімія), молекулярна астрофізика — суміжна між хімією та астрофізикою наука, об’єктом вивчення якої є особливості перебігу хімічних реакцій між атомами та молекулами, за участю космічного пилу та мікрометеороїдів в умовах космічного вакууму, надсильних магнітних та гравітаційних полів, корпускулярного та електромагнітного випромінювання.

Історична довідка

1937 завдяки радіоастрономії вчені отримали вагомі докази існування в міжзоряному середовищі молекул. Ці результати були підтверджені 1940. Упродовж 1940–1970 в міжзоряному просторі було виявлено існування молекул ОН, у 1963 — потенціального джерела міжзоряного кисню, і в 1969 H2CO (формальдегід) — перша органічна багатоатомна молекула.

Детектування міжзоряних молекул формальдегіду, а потім і інших відносно складних міжзоряних молекул, що володіють потенційною біологічною значимістю, підштовхнуло до пошуку міжзоряних молекул, які мають пряме біологічне значення (наприклад, міжзоряний гліцин, виявлений в 2009, або пропіленоксид, виявлений в 2016).

У жовтні 2011 вчені повідомили, що космічний пил містить органічні речовини природнього походження. У 2012 астрономи отримали свідчення присутності молекули гликолевого альдегіду в далекій зоряній системі. Цей факт свідчить про те, що складні органічні молекули можуть утворюватися в зоряних системах до утворення планет і прибувати ззовні на молоді планети.

Характеристика

Сучасна астрохімія поділяється на кілька розділів:

  • астрохімія дифузних (міжзоряних) газових хмар;
  • астрохімія щільних молекулярних хмар;
  • астрохімія протопланетних дисків;
  • астрохімія ударних хвиль;
  • астохімія навколозоряних оболонок.

Астрохімія описує важливу частину циклу перетворення газової фази міжзоряної речовини в протозорі та протопланети й процеси оберненого переходу з конденсованого середовища в дифузне по завершенню зорями життєвого циклу, адже утворення, атомний і хімічний склад, еволюція і просторовий розподіл хмар молекулярного газу становить особливий інтерес, тому що саме з цих хмар формуються зоряні та екзопланеті системи, в тому числі і ті, що знаходяться в зонах життя. Вплив хімічних реакцій на процеси утворення планетозималей, планет, коричневих карликів, зір, формування структур у небулярних середовищах також є предметом вивчення та досліджень астрохімії.

Деякі положення та закони астрохімії є складовою частиною основних експериментальних та теоретичних положень метеоритики та молекулярної радіоастрономії.

Слід розрізняти астрохімію та атомну й молекулярну спектроскопію, оскільки ці науки мають спільний об’єкт досліджень, але предметом вивчення спектроскопії є особливості спектрів атомів та молекул, за результатами вивчення яких з’являється можливість їх ідентифікувати, тоді як астрохімія зосереджується на вивченні хімічних та фізико-хімічних процесів за участю атомів та молекул із астрономічними об’єктами та полями.

Усе більшого розвитку набувають дослідження в галузі комп’ютерного моделювання процесів утворення і взаємодії міжзоряних і навколозоряних молекул, синтезу складних хімічних сполук, включаючи високомолекулярні, та міжзоряних частинок. Ці дослідження мають вирішальний вплив на наше розуміння впливу молекул, які були присутні в протисонячній молекулярній хмарі для зародження життя на Землі. Розроблені математичні моделі розподілу молекул різного складу в міжзоряному середовищі. На основі цих моделей оцінюють ресурси важливих для зародження життя молекул, амінокислот і азотистих основ у міжзоряному та навколозоряному середовищі.

Література

  1. Weinreb S., Barrett A., Meeks M. et al. Radio Observations of OH in the Interstellar Medium // Nature. 1963. № 200 (4909). P. 829–831.
  2. Oze Chr., Jones C., Goldsmith J. et al. Differentiating Biotic from Abiotic Methane Genesis in Hydrothermally Active Planetary Surfaces // Proceedings of the National Academy of Sciences. 2012. № 109 (25). P. 9750–9754.
  3. Vallance C. Astrochemistry: from the Big Bang to the Present Day. Hackensack : World scientific, 2017. 228 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Астрохімія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Астрохімія (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶