Аташе олімпійський

Аташе́ олімпі́йський — волонтер-посередник, зв’язковий між Організаційним комітетом Олімпійських ігор (ОКОІ), громадою міста-організатора Олімпійських ігор (ОІ) та Національним олімпійським комітетом (НОК) його країни.

Історична довідка

Уперше олімпійський аташе як окрема офіційна особа з’явився під час Літніх Олімпійських ігор 1960 у м. Римі. Цю роль на допомогу своїй команді виконав військовий аташе посольства Великої Британії в Італії. Протягом 1960–1970 олімпійськими аташе ставали дипломати різних рангів (суміщали тимчасову посаду з іншою діяльністю).

Під час Літніх Олімпійських ігор 1988 у м. Сеулі роль та завдання олімпійського аташе вже були визначені документально. Поступово вони розповсюдилися на ширше коло людей, і посада стала доступною не лише дипломатам.

Характеристика

Кожен НОК може призначити аташе задля спрощення співпраці з ОКОІ. На практиці це роблять лише 30 % від усіх НОК, що висувають свої делегації для участі в ОІ. Така співпраця, як правило, розпочинається в перші місяці олімпійського циклу.

НОК визначає кандидатуру аташе з огляду на його знання про місто-організатора та країну проведення ігор та можливості доступу до ресурсів, необхідних для надання підтримки Комітету. Олімпійський аташе не обов’язково повинен бути громадянином країни-організатора ігор або країни, до якої належить репрезентований ним НОК.

Протягом олімпіади аташе має бути акредитованим як член офіційної делегації його НОК. Може діяти самостійно або мати асистентів. Завдання олімпійського аташе — допомога в організації участі команди його країни в ОІ (подорожі до та з місця проведення заходу, поселення, акредитації тощо). Делегат також має бути готовим вирішити будь-які інші можливі питання й проблеми. Для цього протягом усього часу підготовки до олімпіади аташе:

  • відвідує місце проведення майбутнього дійства;
  • інспектує місто та наявну в ньому інфраструктуру;
  • вивчає організаційні та практичні питання перебування в країні чи місті проведення ОІ;
  • налагоджує співпрацю з різними місцевими спортивним організаціями.

Обсяг обов’язків аташе залежить від обсягу участі його країни в олімпіаді та повноважень, якими його наділяє НОК, а тому в кожному конкретному випадку посадовий функціонал варіюється. Серед обов’язків олімпійського аташе є такі:

  • підтримання постійного зв’язку між його НОК та ОКОІ;
  • інформування НОК про загальний хід підготовки до проведення ОІ;
  • збирання й передача технічної інформації для спортивних федерацій його країни;
  • підготовка візитів офіційних делегацій;
  • допомога представникам ЗМІ країни, яку він репрезентує;
  • пошук шляхів розв’язання організаційних проблем, пов’язаних із подорожуванням та поселенням, акредитацією офіційної делегації його країни під час самих ігор та візитів на підготовчому етапі;
  • підготовка інформації для учасників олімпіади, які є членами офіційної делегації НОК, про країну та місто проведення олімпіади, а також можливу культурну програму у відповідних дестинаціях.

Джерела

Література

  1. Groote R. The Olympic Attaché // Olympic Review. 1974. № 78–79. P. 207–208. URL: https://digital.la84.org/digital/collection/p17103coll1/id/29179/rec/7
  2. Beacom A. International Diplomacy and the Olympic Movement: The New Mediators. Basingstoke : Palgrave Macmillan, 2012. 313 p. URL: https://books.google.com.ua/books?id=tEgdl9akQWAC&pg=PT132&lpg=PT132&dq=olympic+attache&source=bl&ots=w6mXW0yrV-&sig=DcqsfS84_ZDrIxmJH4H8xuSmUfs&hl=uk&sa=X&ved=0ahUKEwix6OLl4ePXAhXsO5oKHS0VBRwQ6AEIUzAI#v=onepage&q=olympic%20attache&f=false
  3. Goldblatt D. The Games: a Global History of the Olympics. London : Pan Books, 2018. 526 p.

Автор ВУЕ

А. Ю. Бордюгова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бордюгова А. Ю. Аташе олімпійський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аташе олімпійський (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶