Атласне дерево

East Indian satinwood (Chloroxylon swietenia) at Kambalakonda Eco Park in Visakhapatnam.jpg
18th century illustration flora of the coast of Coromandel Coast India Plants Fruits Flowers (25).jpg

Атла́сне де́рево, сатинове дерево (Chloroxylon swietenia) — вид судинних рослин родини рутових (Rutaceae).

Таксономія і характеристика

Тропічне вічнозелене листяне дерево середніх розмірів, заввишки до 3 м, діаметр стовбура — близько 30 см. Листки 15‒23 см завдовжки, 10‒20 пар, перисто-пірчасті, довгасті, тупі, голі, сіруваті; листкорозміщення супротивне або чергове. Кора тонка, блискуча, злегка закупорена і густа. Від зовнішньої подібності кори дерева до атласної тканини (див. Атлас) походить назва виду — атласне дерево. Квітки дрібні, кремово-білі. Квітує упродовж усього року. Бутони розкриваються лише з настанням темряви, квітки мають сильний неприємний запах, що приваблює запилювачів — кажанів. Квіткові бруньки атласного дерева мають одну унікальну особливість: можуть досягати певної стадії розвитку, проте за несприятливих умов здатні «впадати у сплячку» — залишатися у такому стані, не всихати і не опадати в очікуванні настання сприятливої погоди. Плоди — довгасті трисегментні ягодоподібні кістянки, м’ясисті, яскраво-жовті, до 5 см завдовжки; їстівні, вживаються в їжу людьми, птахами; на смак солодкі, соковиті, ніжні. Насіння містить 16 % оліфи, що не висихає.

Географічне поширення та екологія

Поширене у Південній Індії, на Шрі-Ланці, острові Мадагаскар. Дерево низинних вологих тропіків, де воно зростає на висоті до 450 м над рівнем моря.

Рослини виду вимогливі до температурного режиму: найкраще пристосовані до високих додатних значень температури повітря (денна температура у межах +30‒40 °С), але здатні переносити +10‒47 °С. Найсприятливіша середньорічна кількість атмосферних опадів для атласного дерева — у межах 1000‒1500 мм, але рослини витримують й умови з 750‒1900 мм. Найкраще росте на сонячних місцях із бідними, добре дренованими ґрунтами.

Охорона

Вид перебуває під охороною, уключений до Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи зі статусом «вразливий».

Використання

У 18‒19 ст. англійці уперше виявили незвичайну особливість деревини рослини: блиск виробів із неї суттєво посилюється при нанесенні спеціального лаку. Це вмить зробило атласне дерево популярним у виготовленні меблів та інших виробів. Деревина тверда, міцна, важка. Матеріал широко використовується у меблевій та деревообробній галузях промисловості: для виготовлення декоративного шпону, обшивки, меблів і їх оздоблення та опорядження, паркету, ящиків тощо. Також застосовується у будівництві, для виготовлення сільськогосподарського обладнання, човнів, залізничних шпал; у різьбленні, створенні іграшок, музичних інструментів і предметів розкоші. До того ж — використовується як паливо. Деревина непридатна для виготовлення фанери через свою вагу.

Усі частини атласного дерева здавна використовуються в традиційній медицині Індії. Ефірна олія, отримана з листя і стебел, має антибактеріальні та протигрибкові властивості. Висушене листя використовують як болезаспокійливе, а подрібнене — для лікування ран, зміїних укусів та ревматизму. Пасту, отриману з листя і коріння, застосовують для позбавлення від головного болю. Екстракт рослин володіє протизапальною, протимікробною, гепатопротекторною, антиоксидантною та протидіабетичною активністю. Може слугувати репелентом (засіб, що відлякує комарів).

Із квіток рослини жителі Індії призвичаїлися готувати оцет і освіжаючі напої, а камедь, що міститься в корі, є одним з інгредієнтів жувальної гумки.

В Індії атласне дерево також є альтернативною харчовою рослиною для гусені лимонного метелика (Papilio demoleus) — шкідника цитрусових плантацій.

Література

  1. Jayaprasad B., Sharavanan P., Karthik K. Сhloroxylon Swietenia an IUCN Red Listed Plant — Medicinal Uses // International Journal of Research in Engineering and Bioscience. 2014. Vol. 2. Is. 6. P. 213‒217.
  2. Charanraj N., Venkateswararao P., Vasudha B. et al. Phytopharmacology of Chloroxylon Swietenia: a Review // Journal of Drug Delivery and Therapeutics. 2019. Vol. 9. № 1. P. 273–278.
  3. Plants For A Future. URL: https://pfaf.org/
  4. The IUCN Red List of Threatened Species. URL: https://www.iucnredlist.org/

Автор ВУЕ

Т. С. Двірна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Двірна Т. С. Атласне дерево // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атласне дерево (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶