Атомне право

А́томне пра́во, ядерне право — сукупність правових норм, які регулюють суспільні відносини у сфері використання ядерної енергії, штучних та природних джерел йонізувального випромінювання.

Виникнення національного і міжнародного атомного права було зумовлене потребою правового регулювання діяльності, пов’язаної з використанням ядерної енергії та джерел йонізувального випромінювання. Атомне право покликане, з одного боку, сприяти економічному й технічному прогресу, а з іншого — врахувати можливі ядерні ризики з метою забезпечення захисту життя та здоров’я людей, їхньої власності, довкілля.

Принципи

Атомне право ґрунтується на таких принципах:

  • сталий розвиток;
  • гарантування безпеки діяльності;
  • забезпечення фізичного захисту ядерних пристроїв та матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел йонізувального випромінювання;
  • відповідальність і компенсації за шкоду;
  • обов’язковість дозвільного порядку й постійного контролю;
  • незалежність органу державного регулювання;
  • прозорість інформації та міжнародної співпраці.

Атомне право регулює суспільні відносини, що виникають, зокрема, у зв’язку з розташуванням, проектуванням, спорудженням, уведенням в експлуатацію, а також із експлуатацією й зняттям з експлуатації ядерних пристроїв та джерел йонізувального випромінювання; здійсненням робіт і наданням послуг, що впливають на безпеку під час використання ядерної енергії; поводженням з ядерними матеріалами та джерелами йонізувального випромінювання, наприклад, під час розвідки і видобування корисних копалин, що містять ці речовини; здійсненням наукових досліджень з використанням ядерних пристроїв, матеріалів та джерел йонізувального випромінювання; управлінням у сфері використання ядерної енергії; державним регулюванням безпеки під час використання ядерної енергії; забезпеченням фізичного захисту ядерних пристроїв, матеріалів, об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, інших джерел йонізувального випромінювання; державним контролем за радіаційним становищем на території України; міжнародним співробітництвом і забезпеченням дотримання міжнародних зобов’язань України в цій сфері.

Нормативні акти

Основними джерелами атомного права України є такі закони: «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» (1991), «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (1991), «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» (1995), «Про поводження з радіоактивними відходами» (1995), «Про видобування і переробку уранових руд» (1998), «Про загальні засади подальшої експлуатації і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення зруйнованого четвертого енергоблока цієї АЕС на екологічно безпечну систему» (1999), «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії» (2000), «Про фізичний захист ядерних установок, ядерних матеріалів, радіоактивних відходів, інших джерел іонізуючого випромінювання» (2001), «Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення» (2002), «Про впорядкування питань, пов’язаних із забезпеченням ядерної безпеки» (2004), Кодекс цивільного захисту України (2013).

Міжнародна співпраця

Використання ядерної енергії потребує тісної міжнародної співпраці. У формуванні атомного права значну роль відіграє Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ). Національне атомне право країн світу значною мірою уніфіковане.

Література

  1. Балюк Г. І. Ядерне право України: стан і перспективи розвитку (правові аспекти радіоекології). Київ : [б. в.], 1996. 140 с.
  2. Stoiber C., Baer A.. Pelzer N. et al. Handbook on Nuclear Law. Vienna : International Atomic Energy Agency, 2003. 174 p.
  3. Tromans S. Nuclear Law: The Law Applying to Nuclear Installations and Radioactive Substances in its Historic Context. 2nd ed. Oxford : Hart Publishing, 2010. 610 p.

Автор ВУЕ

О. Б. Кишко-Єрлі


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кишко-Єрлі О. Б. Атомне право // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атомне право (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶