Атрактанти

Атракта́нти (від лат. attrahere — притягувати, приваблювати) — сигнальні речовини, які приваблюють тварин і змушують їх рухатися до джерела запаху.

Характеристика

Розрізняють 2 основні групи атрактантів:

  • статеві (епагони, до яких належать феромони);
  • поживні (принади).

Крім основних груп, виділяють ще агрегаційні (визначають реакцію тривоги у багатьох перетинчастокрилих) і слідові (вказують шлях до колонії; виявлені у термітів, мурах, бджолиних) атрактанти. До атрактантів також відносять флавоноїди, що надають яскравого забарвлення віночку квіткових рослин і забезпечують приваблювання комах-запилювачів. Статеві атрактанти продукуються спеціальними залозами дорослих особин, виділяються у довкілля для стимулювання статевої поведінки. Найкраще вивченими є атрактанти комах — це фізіологічно активні сполуки, розповсюдження яких у навколишньому середовищі спрацьовує на значній віддалі (до кількох кілометрів). За хімічною природою атрактанти — ефіри ненасичених аліфатичних спиртів, вуглеводи, спирти. Штучні атрактанти — синтетичні сполуки, виготовлені для потреб біологічного контролю, які теж використовують для боротьби зі шкідниками та інвазійними видами.

Використання

Поживні атрактанти (розчини патоки, меляси, цукрів з додаванням ароматизаторів) використовують для боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур і дослідження поширення певних видів, особливостей їхнього онтогенезу тощо. Зокрема, за допомогою поживних принад визначають динаміку льоту лучного метелика, совки озимої, плодових мух та інших шкідників. Ароматизовані поживні принади знайшли застосування в любительському й спортивному рибальстві.

Література

  1. Слободян П. Я. Біологічний зміст і практичне значення феромонної комунікації лісових комах // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України. 2008. Вип. 18. № 1. С. 43–46.
  2. Макаренко О. А., Левицкий А. П. Физиологические функции флавоноидов в растениях // Физиология и биохимия культурных растений. 2013. Т. 45. № 2. С. 100–112.
  3. Доценко В. В. Зоопсихологія. Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ, 2019. 240 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Атрактанти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атрактанти (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶