Атропін

Атропін, як засіб для розширення зіниць

Атропі́н (лат. Atropinium) — алкалоїд ряду тропану рослинного походження.

Характеристика

Фізичні властивості

Атропінв.png

Фізіологічно активний є неспецифічним блокатором М-холінорецепторів. Брутто-формула: C17H23NO3. Назва за номенклатурою IUPAC: (RS)-(8-метил-8-азабіцикло[3.2.1]окт-3-іл)-3-гідрокси-2-фенілпропаноат.

Молекулярна маса: 283,4 г/моль. Білий кристалічний порошок або безбарвні кристали, t°пл. = 115–118,5 єС.

Органолептичні властивості

Нестійкий на світлі (поява кремового забарвлення). Смаку та запаху не має.

Хімічні властивості. Характерні реакції

Слабкорозчинний у воді, легкорозчинний у спиртах, хлороформі, розчинах мінеральних кислот, нерозчинний в етері.

За хімічною будовою належить до класу естерів. Містить в складі молекули залишок тропової (2-феніл-3-гідроксипропіонової) кислоти та первинного спирту біциклічного азотвмісного циклоалкану — тропіну (3-гідрокси-(8)N-метил-8-азабіцикло[3.2.1]октану).

Оптично неактивний.

Хімічно є рацемічною сумішшю тропінових естерів D-(правообертаючий фізіологічно малоактивний) та L-тропової кислоти (лівообертаючий фізіологічно активний).

L-енантіомер атропіну — гіосциамін приблизно в 2 рази активніший атропіну.

Поширеність у природі

У природі поширений у різних видах рослин родини Пасльонових: беладонні, блекоті, дурмані, мандрагорі та інших.

Шляхи отримання з природної сировини

Природнім рослинним алкалоїдом є гіосциамін, що під час виділення хімічними методами дає рацемічну форму — атропін.

Добувають атропін екстракцією з рослинної сировини, також напівсинтетично — реакцією естерифікації тропової кислоти тропіном (виділених із природних джерел) у присутності газоподібного хлористого водню як каталізатора. Атропін має осно́вний характер та легко утворює солі з кислотами. Водні розчини атропіну дають слабколужну реакцію.

Фізіологічні та токсичні властивості атропіну вперше описано 1819 Ф. Рунге, чисту кристалічну форму виділили 1831 Г. Майн (1799–1864; Німеччина), Г. В. Гейгер і Л. Гессе, хімічний синтез атропіну 1901 провів Р. Вільштеттер.

Визначають атропін загальним методом визначення алкалоїдів тропанового ряду — реакцією Віталі — Морена (обробка зразка концентрованою нітратною кислотою, випарення досуха, розчинення залишку в ацетоні та додавання спиртового розчину калію гідроксиду дає фіолетове забарвлення).

Значення та використання

Антихолінергічний блокатор. Основною фармакологічною особливістю атропіну є його здатність блокувати М-холінорецептори (також присутня слабка дія на Н-холінорецептори).

Пригнічує реакцію багатьох органів і тканин на імпульси, що надходять парасимпатичними нервовими волокнами, а також їхню чутливість до введеного ззовні ацетилхоліну.

Атропін зменшує секрецію залоз глотки, трахеї, бронхів, викликає розслаблення гладеньких м’язів шлунка й кишок, бронхів, жовчних шляхів, колового м’яза райдужки, прискорює серцебиття, стимулює кору великих півкуль головного мозку (у високих дозах викликає рухове та мовне збудження, марення, галюцинації, судоми), а також дихальний центр (але у високих дозах пригнічує його).

Зменшує тремтіння та напруження м’язів при Паркінсона хворобі. Знижує тонус гладкої мускулатури та зменшує моторику шлунково-кишкового тракту, знижує секрецію шлункового соку.

Токсичний для організму людини (середня смертельна доза 400 мг/кг), передозування атропіну приводить до наркотичного делірію, що може тривати 2–4 доби.

Застосовують у медицині як сульфат (Atropini sulfas) при брадикардії, передсердно-шлуночковій блокаді; для премедикації наркозу (запобігає рефлекторній зупинці серця під час операції); при синдромі бронхіальної обструкції, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, гастриті з підвищеною секрецією, гострому панкреатиті, кольках, жовчно-кам’яній та сечокам’яній хворобі, бронхіальній астмі як спазмолітик), в офтальмології у формі крапель для лікування іриту, іридоцикліту, кератиту та як засіб для розширення зіниць для огляду очного дна і встановлення істинної рефракції (шляхом тимчасового позбавлення ока здатності до акомодації), як протиотруту при отруєнні М-холіноміметиками, антихолінестеразними препаратами, фосфорорганічними сполуками.

Література

  1. Туркевич М. М., Владзімірська О. В., Лесик Р. Б. Фармацевтична хімія. Вінниця : Нова Книга, 2003. 464 с.
  2. Машковский М. Д. Лекарственные средства. 16-е изд., перераб., испр. и доп. Москва : Новая волна, 2012. 1216 с.
  3. Talapatra S., Talapatra B. Chemistry of Plant Natural Products. Stereochemistry, Conformation, Synthesis, Biology, and Medicine. Berlin; Heidelberg : Springer, 2015. 1180 p.

Автор ВУЕ

Я. О. Простота


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Простота Я. О. Атропін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атропін (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶