Аудіограма

Аудіограма.jpg

Аудіогра́ма (від лат. audio — чую, слухаю, з audire — чути, слухати та грец. γράμμα — риска, літера, написання) — графічне зображення результатів аудіометрії; крива, що відображає пороги та інші показники слуху для різних звукових частот і наочно демонструє відхилення їх від нормальних показників.

Характеристика

Аудіограму записують з використанням аудіометра; зазвичай вона є результатом тональної порогової аудіометрії. Тестують повітряне та кісткове сприйняття звуку. Під час повітряного тестування пацієнт натискає кнопку, коли чує звук від аудіометра. Кісткове сприйняття перевіряють за допомогою закріпленого на голові пацієнта вібродавача, який синтезує коливання різних частот.

На бланку аудіограми рівень інтенсивності звуку визначають у децибелах (дБ), позначають на осі Y для тонів різної висоти в діапазоні 0 (–10)–100 (120) дБ. На осі Х позначають частоту в герцах (Гц) у діапазоні 125–8000 Гц. Позначка, вища за нульову лінію з написом «-10 дБ», означає рівень слуху, кращий за середній слух здорової людини. З’єднавши ці позначки лінією, отримують аудіометричну криву. Сприйняття звуків, проведених повітряним шляхом, позначають суцільною лінією; проведених через кістку — пунктиром.

Дослідження для лівого і правого вуха можна виділяти позначкою чи кольором. На тональній аудіограмі, знятій у людини з нормальним слухом, лінія сприйняття звуків з повітря (суцільна) і лінія сприйняття звуків з кістки (пунктир) проходять поблизу нульової лінії та відповідають нульовій втраті слуху, тобто нормі.

У нормі пороги повітряного та кісткового сприйняття збігаються в межах 5–10 дБ. Якщо пороги слухового сприйняття вищі за норму і криві порогів за повітряною та кістковою провідністю збігаються, це свідчить про наявність сенсоневральної приглухуватості, спричиненої ураженням звукосприймального апарату; якщо вони не збігаються, а є кістково-повітряний «розрив», втрата слуху має кондуктивний складник (звук не сприймається через проблеми у внутрішньому вусі).

Якщо поріг слухового сприйняття через кістку розміщений у межах норми — це кондуктивна втрата слуху, якщо ні — комбінована.

Під час обстеження хворих з різними варіантами приглухуватості ранні форми кондуктивних уражень слуху виражені насамперед порушенням сприйняття низьких тонів, а перцептивні розлади слуху — переважним порушенням сприйняття високих тонів.

Використання

Аудіограма — основний інструмент визначення типу, ступеня та конфігурації втрати слуху. Результати, зафіксовані на аудіограмі, мають ключове значення для слухопротезування, зокрема для грамотного вибору типу й моделі слухових апаратів, ефективного налаштування їх електроакустичних параметрів.

Література

  1. Кіцера О. О., Юрочко Ф. Б., Кіцера О. О. та ін. Лексикон оториноларинголога. Львів : Друкарня Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, 2013. С. 9–10.
  2. Пропедевтика оториноларингології / За ред. О. О. Кіцери, А. В. Цимара. Львів : Друкарня Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, 2019. С. 170–180.

Автор ВУЕ

О. О. Кіцера,

О. О. Семенюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кіцера О. О., Семенюк О. О. Аудіограма // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аудіограма (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶