Аудіосприйняття

Аудіосприйняття́ (від лат. audio — чую, слухаю, лат. perceptio — сприйняття) — здатність людини до виявлення в медіатекстах смислових, образних взаємозв’язків між одиницями звукового ряду; цілісне сприйняття навколишнього світу за допомогою органів слуху. Аудіосприйняття є цілеспрямованим процесом, для якого характерні плановість і систематичність, а результат цього процесу досягається під впливом конкретного стимулу (музика, голос з телеекрану тощо). Аудіальна інформація, отримана органами слуху, направляється в слухову кору скроневих частин мозку. У цих структурах мозку інформація обробляється і надсилається в інші частини мозку, що дозволяє людині реагувати на неї відповідним чином. Для реалізації слухового сприйняття мозок повинен проаналізувати властивості і характеристики звуку: інтенсивність (наскільки тихим або гучним є звук); тон (залежно від частоти коливань розрізняють звуки високого і низького тону); тембр (дозволяє розрізняти і розпізнавати голоси, музику та інші звуки); тривалість (період збереження звукової вібрації). Аудіосприйняття — продуктивна і творча діяльність. Формування перцептивного образу в процесі аудіосприйняття — це перебіг послідовних етапів: вплив стимулу на аналізатори; виявлення сигналу; виділення інформаційних ознак; ознайомлення з ними; зіставлення аудіального образу з образом, що знаходяться в пам’яті; активне вивчення предмета (аналіз предмета); ідентифікація; впізнання (категоризація).

Нездатність до аудіосприйняття може бути викликана пошкодженням органів слуху, шляхів передачі інформації в мозок або ділянок мозку, що беруть участь у слуховому сприйнятті.

Література

  1. Шерель А. А. Аудиокультура ХХ века: история, эстетические закономерности, особенности влияния на аудиторе. Москва: Прогресс-Традиция, 2004. 575 с.;
  2. Синєокий О. В. Структура та динаміка інформаційно-комунікативного компонента музичного телебачення, радіотелепредач і відеопрограм в умовах соціалізму // Поліграфія і видавнича справа. 2013. №1–2. С. 20–29;
  3. Палієнко А. Специфіка сприйняття медіа інформації // Витоки педагогічної майстерності. 2014. Випуск 14. С. 202–208.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аудіосприйняття // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аудіосприйняття (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶