Ауксини

Індоліл-3-оцтова кислота

Аукси́ни (від грец. αὔξω — збільшуватись, зростати) — група речовин індольної (див. Індол) природи, потрібних для росту і розвитку рослин. За властивостями та механізмом дії їх відносять до фітогормонів.

Історична довідка

Ауксини — одні з перших фітогормонів, виявлених у рослинах. Найґрунтовніше вивченим ауксином є індоліл-3-оцтова кислота (ІОК). У чистому вигляді ІОК виділено й ідентифіковано 1934 Ф. Кеглем (1897–1959; Нідерланди).


Характеристика

ІОК — фітогормон, що забезпечує розтягування, поділ і диференціацію клітин, процеси органогенезу та морфогенезу, апікальне (див. Апекс) домінування, стійкість рослин до дії стресових чинників; стимулює проростання насіння і бульб; регулює процеси гравітропізму (див. Тропізм) та фототропізму. ІОК виявлено в усіх органах рослин; найбільша її кількість зосереджена у верхівках пагонів і коренів, у молодих листках, квітках і насінні. Фізіологічна активність ІОК у рослині визначається її синтезом, транспортом, зв’язуванням і деградацією. Синтез ІОК відбувається триптофан-залежними та триптофан-незалежними шляхами, вибір яких зумовлений потребою рослини в речовині-попередникові синтезу — амінокислоті триптофані. Транспортування ауксинів здійснюється полярно, за допомогою специфічних транспортних систем, полярно розташованих на клітинних мембранах. Це сприяє утворенню локальних градієнтів концентрації ауксину, що є поштовхом до запуску відповідної програми розвитку клітини чи органа. Механізм дії ауксинів пов’язаний з їхнім впливом на експресію генів. Зв’язуючись з відповідним рецептором на плазматичній мембрані, ІОК запускає в клітині каскад реакцій, активує різноманітні сигнальні шляхи, компоненти яких через фосфорилювання / дефосфорилювання змінюють транскрипцію відповідних генів. Ауксини викликають і швидкі реакції, що не пов’язані з транскрипцією, наприклад, активацію протонних насосів плазматичної мембрани. Окрім ІОК, рослини синтезують інші сполуки з ауксиноподібною активністю: 4-хлоріндоліл-3-оцтову, індоліл-3-масляну, фенілоцтову кислоти. Синтез ауксинів спостерігають також у різних бактерій і грибів. Зокрема, утворена ними ІОК використовується для їхнього власного метаболізму, а також впливає на ріст і розвиток рослин-господарів. Синтетичними аналогами ауксинів є 2,4-дихлорфеноксиоцтова та нафтален-1-оцтова кислоти, які застосовують у сільському господарстві та садівництві як гербіциди для стимулювання коренеутворення у живців, утворення партенокарпічних (див. Партенокарпія) плодів.

Література

  1. Гут Р. Т., Горелов С. В., Осьмак О. С. Молекулярні механізми дії ауксинів у рослинах // Науковий вісник Національного лісотехнічного університету України. 2002. Вип. 12 (4). С. 219–225.
  2. Paque S., Weijers D. Q&A: Auxin: the Plant Molecule that Influences almost Anything // BMC Biology. 2016. Vol. 14. P. 1–5.
  3. Білявська Л. О., Надкернична О. В., Копилова О. Б. Біосинтез фітогормонів ґрунтовими грибами Cladosporium cladosporioides // Мікробіологічний журнал. 2017. Т. 79. № 3. С. 3–13.
  4. Юр’єва О. М., Драговоз І. В., Леонова Н. О. та ін. Біосинтез фітогормонів штамами Penicillium funiculosum з різних екологічних ніш // Мікробіологічний журнал. 2018. Т. 80. № 2. С. 44–55.

Автор ВУЕ

І. Д. Григорчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Григорчук І. Д. Ауксини // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ауксини (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶