Аутогезія

А́утоге́зія (від ауто... і лат. haerere — бути зв’язаним, скріпленим) — здатність матеріалів, однакових за хімічним складом, при контактуванні утворювати сполучення на молекулярному рівні.

Аутогезія є окремим випадком адгезії. Усі встановлені для адгезії закономірності властиві й для аутогезії. Може бути зумовлена як міжмолекулярною взаємодією, так і хімічним зв’язком. Злипання однорідних тіл не завжди приводить до утворення на межі поділу однорідних фаз структур, аналогічних об’ємній фазі речовини.

Зазвичай аутогезійний зв’язок менш міцний, ніж когезійний (див. Когезія). Проте у низькомолекулярних зв’язників ці зв’язки майже однакові. Найбільший уплив на аутогезію мають такі чинники, як тривалість контакту, його температурай тиск, в’язкість і товщина крайового шару, природа адгезиву. Аутогезія залежить також від товщини плівки. У тонких шарах вона висока, що зумовлено орієнтуванням молекул у них. Тому злипання відбувається за рахунок не тільки самодифузії, а й міжмолекулярних взаємодій між адсорбційними шарами. У товстих плівках аутогезія порівняно низька, але зі збільшенням молекулярної маси адгезиву зростає.

Явище аутогогезії використовують у виробництві багатофазних полідисперсних волокнистих і сипучих матеріалів, у технології деревностружкових та деревноволокнистих плит, деревних пластиків, паперу, картону, литих виробів з паперової маси, штучної шкіри тощо.

Література

  1. Кинлок Э. Адгезия и адгезивы: Наука и Технологии / Пер. с англ. Москва : Мир, 1991. 484 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Лунёв В. М., Немашкало О. В. Адгезионные характеристики покрытий и методы их измерения // Фізична інженерія поверхні. 2010. Т. 8. № 1. С. 64–71.
  4. Comyn J. Adhesion Science. 2nd ed. Cambridge : Royal Society of Chemistry, 2020. 200 p.

Автор ВУЕ

Г. А. Рудницька


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рудницька Г. А. Аутогезія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аутогезія (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶