Аутогенне тренування

Аутогенне тренування. Запис тренування в часи антиалкогольної кампанії в
СРСР 1985–1987
Аутогенне тренування.jpg

Аутоге́нне тренува́ння (від ауто… і грец. γεννάω — породжувати, створювати), автотренінг — психотерапевтична техніка, спрямована на саморегулювання фізичного і психологічного станів (формування навичок психогігієни за допомогою спеціальних вправ).

Історична довідка

Як метод лікування неврозів аутогенне тренування запропоновано 1932 психіатром Й. Г. Шульцом (1884–1970; Німеччина).

Характеристика

Вправи виконують самостійно, послідовно, до досягнення певного тілесного відчуття розслаблення в різних частинах тіла. Аутогенне тренування ґрунтується на самонавіюванні й самостійному виробленні автоматизму розслаблення. Техніка подібна до східних методик медитації, відрізняється більшою сконцентрованістю на тілесних відчуттях людини й відсутністю зв’язків з езотеризмом. З метою розслаблення самостійні вправи проводять у позах лежачи або кучера, з навіюваннями тілесних відчуттів тепла, важкості, невагомості в різних частинах тіла. Використання техніки ефективніше із заплющеними очима, у вечірній час, перед сном. Для самонавіювання використовують установки: «мої руки теплі та важкі», «я відчуваю спокій і розслаблення», «я абсолютно спокійний» повторюють 5–6 разів. Класичне аутогенне тренування включає 6 послідовних занять, кожне з яких спрямоване на певну частину тіла. Кожне заняття триває 2 тижні, до досягнення автоматизму відчуттів, увесь курс — близько 3–6 місяців. Вправи проводять як самостійно, так і в групах під наглядом психотерапевтів чи медичного психолога. Послідовність закріплення тілесних відчуттів сприяє формуванню в людини навичок швидко розслаблятися, знімати напруження, відпочивати, перемикатися. За Й. Г. Шульцом виділяють кілька рівнів техніки аутогенного тренування: низький — навчання м’язового розслаблення і досягнення приємних тілесних відчуттів та високий — аутотренінгове відсторонення, елемент медитації, психічного відключення від зовнішнього світу, особистих проблем. Методику аутогенного тренування широко використовують у психотерапії та психологічній корекції як самостійну або в комплексі з іншими методами. Розроблено й упроваджено 6 модифікацій аутогенного тренування: 1957 — Д. Мюллера-Гегеманна (1910–1989; Словенія, Німеччина); 1963 — К. Міровського, А. Шогама (1914–1967; Україна); 1965 — Г. Кляйнзорге (1920–2001) і Г. Клумбіса (1919–2015; обидва — Німеччина); 1965 — М. Лебединського (1895–1980; Україна, РФ) і Т. Бортнік; 1969 — А. Алексєєва, Л. Гіссена (1931–2005; РФ); 1986 — В. Лобзіна (1924–1993; РФ) і М. Решетникова (народився 1950; Україна, РФ). Усі техніки спрямовані на розв’язання специфічних завдань психофізіологічної відповіді організму із залученням різних систем і сенсорних відчуттів.

Значення

Застосування аутогенного тренування посилює елементи когнітивно-поведінкової психотерапії. Найвищу ефективність техніки спостерігають за невротичних і психосоматичних розладів, психогенних розладів сну.

Література

  1. Schultz J. H. Das autogene Training. Leipzig : Thieme, 1932. 305 p.
  2. Скумiн В. А. Азбука психологiчного загартування // Знання та праця. 1979. № 5. C. 20–21.
  3. Филатов А. Т., Скумин В. А. Психопрофилактика и психотерапия в кардиохирургии. Киев : Здоровье, 1985. 72 с.
  4. Лобзин В. С., Решетников М. М. Аутогенная тренировка. Ленинград : Медицина, 1986. 280 с.
  5. Карвасарский Б. Д. Психотерапевтическая энциклопедия. 2-е изд. Санкт-Петербург : Питер, 2002. 1024 с.
  6. Шойфет М. С. Психофизическая саморегуляция. Большой современный практикум. Москва : Вече, 2010. 320 с.
  7. Гусак В. В. Аутогенне тренування та йогов плив на процеси відновлення спортсменів // Вісник Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Фізичне виховання, спорт і здоров’я людини. 2015. Вип. 8. С. 122–127.

Автор ВУЕ

О. С. Чабан


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чабан О. С. Аутогенне тренування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аутогенне тренування (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶