Аутрайт

Аутра́йт (англ. outright — відразу, цілком) — багатозначний термін.

1) Позабіржова, незворотна, форвардна валютна угода, що містить премію чи дисконт, за якої курс обміну встановлюється наперед, а проведення операції здійснюється через встановлений проміжок часу. Форвардні угоди (див. Форвард) у сучасному розумінні виникли на поч. 18 ст. у США, це були контракти на постачання зерна й кукурудзи. Уперше організовану торгівлю строковими контрактами проведено в США 1751 на Нью-Йоркській продовольчій біржі. 1848 у м. Чикаго створена перша біржа з торгівлі строковими контрактами на сільськогосподарську продукцію. Поступово біржі з товарообмінного інституту перетворилися на інститут фінансовий.

Фінансові строкові угоди спочатку укладали на позабіржовому ринку. 1972 в м. Чикаго організовано першу біржу фінансових ф’ючерсів. 1979 виникла Нью-Йоркська ф’ючерсна біржа, 1982 — Лондонська міжнародна біржа фінансових ф’ючерсів, згодом вони перетворилися на провідні центри строкової торгівлі світу.

1982 з’явився новий вид контрактів — опціони на ф’ючерси. Того ж року укладені перші свопи, що суттєво відрізнялися від ін. деривативів. В основі свопів — зміна грошового потоку з одними характеристиками на грошовий потік з ін. характеристиками — аутрайт. Один із перших свопів був пов’язаний із випуском 1982 Дойче банком (Deutsche Bank) 7-річних єврооблігацій на загальну суму 300 млн дол. США.

У Російській імперії першу біржу організовано за наказом Петра І 1705 в м. Санкт-Петербурзі, згодом відкрито Одеську (1796) і Кременчуцьку (1834) біржі. Наприкінці 19 ст. у Російській імперії налічувалося 114 бірж, де набули значної популярності ф’ючерсні контракти, предметом яких була здебільшого сільськогосподарська продукція, зокрема зерно.

Форварди використовують переважно великі зовнішньоторговельні фірми для хеджування валютних ризиків. Завданням укладення контракту є прибутковий обмін валютою. Форвардні валютні контракти аутрайту — позабіржові. Форвардний курс визначається диференціалом відсоткової ставки між двома валютами. Котирування курсів визначається за стандартним періодом: 1, 2, 3, 6 і 12 місяців. Можлива угода — контракт із нестандартним терміном, коли встановлюється курс для будь-якого періоду. Щоб розрахувати форвардний курс на основі поточного обмінного курсу, необхідно додати або відняти форвардні пункти зі спот-курсу (курсу валют, що обмінюються, на момент укладання угоди). Форвардні пункти визначають як різницю відсоткових ставок за двома валютами, за якими укладено угоду. Форвардні пункти називають також своп-пунктами, форвардною різницею або своп-різницею. Це абсолютні пункти певного валютного курсу (в одиницях валюти котирування), на які коректується спот-курс за проведення форвардних угод і які відображають різницю відсоткових ставок за конкретні періоди між валютами, що продаються на міжнародних грошових ринках. Якщо форвардні пункти додають до спот-курсу, це означає, що форвардний курс встановлений із премією, якщо віднімають — з дисконтом. Курси валют за строковими операціями, визначені методом премії чи дисконту, називають курсами аутрайту. При виконанні форвардних контрактів може виникнути ситуація (закриття форвардного валютного контракту), коли клієнт або не може, або не бажає виконати свої зобов’язання за контрактом. Операції аутрайту використовують у випадках, коли не потрібно обмінювати валюту на національну.


2) Валютний курс на міжбанківських валютних торгах із врахуванням премії чи знижки.

Література

  1. Дзюблюк О. В., Владимир О. М. Банки у системі організації валютних відносин. Тернопіль, 2014.
  2. Новак С. М. Моделювання вільно плаваючих валютних курсів: теоретичні і практичні аспекти. Київ, 2014.
  3. Богдан Т. П., Шаров О. М., Сльозко О. О. та ін. Вплив глобальних фінансів на валютно-фінансову систему України. Київ, 2017.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аутрайт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аутрайт (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶