Афганці

Афга́нці – 1) загальна назва народів Афганістану; 2) найбільший народ Афганстану (самоназва – пуштуни).

У 2010 населення Афганістану складало 31,1 млн. осіб. У містах проживає бл. 20 %. Етнічний склад: пуштуни, таджики, узбеки, хазарійці, пашаі, чараймакі, туркмени, нурістанці, памірські народи, белуджі, брагуї, гуджари, киргизи, афшари та кизилбаші та ін. (близько 20 народів та етнічних груп, серед яких представники іранської й індоарійської груп індоєвропейської сім’ї, тюркської, семітської і дравидської сімей).

Серед населення Афганістану поширені 30 мов, найчисельнішими з яких є пушту й дарі.

В Афганістані збереглася родоплемінна структура. Народності поділяються на племена, клани, роди та сімейства.

До 1930-х під терміном «афганець», «афганський народ» як правило малися на увазі лише пуштуни. У Конституціях Афганістану 1964 та 1977 термін «афганці» було поширено на все населення Афганістану незалежно від етнічної приналежності. У Конституції 2004 це положення повторено — поняття «афганець» поширюється на всіх громадян Афганістану.

Пуштуни (самоназва – пашто, пушт. پښتون) складають 42 % від кількості всього населення. Основна мова — пушту, що належить до іранської групи мов.

Пуштуни належать до європеоїдної раси. Більшість із них сповідують іслам (суннізм).

Найбільші пуштунські племена Афганістану – дуррані і гільзаї. Основа господарювання — землеробство та скотарство. Житло осідлих пуштунів — глинобитні будинки, житло пуштунів-кочовиків — чотирикутні повстяні шатра.

Традиційний пуштунський одяг виготовляється з легких тканин. Чоловічий одяг включає шаровари, головний убір (куфія, кандагарська шапка, тюрбан та пакуль). Жіночий одяг – однотонні штани, довга сорочка з дрібним орнаментом, пояс, хіджаб з бавовни або довга паранджа. Інколи у жіночі сукні вплітають золоту нитку, бісер, використовують різнокольорове шиття на шовку. Одяг непуштунського населення Афганістану є подібним до традиційного одягу пуштунів.

Друга за чисельністю етнічна група Афганістану — таджики (бл. 40 %), більшість із яких мешкає в північно-східних та західних провінціях Афганістану. Розмовляють таджицькою мовою, що належить до іранської групи індоєвропейської сім’ї. Серед них виділяють таджиків Балаху і Бадахшану, таджиків Кабулістану та таджиків Герату (фарсиванів; на відміну від перших двох, ця група переважно належить до шиїтів). Кількість таджиків в Афганістані є суттєво більшою, ніж чисельність представників цього народу в Таджикистані.

Третя за чисельністю етнічна група Афганістану — узбеки. Вони складають від 6 до 9 % населення країни. Розмовляють різними діалектами, що належать до тюркської мовної сім’ї і є близькими до узбецької мови. За віросповідання – мусульмани-сунніти. Традиційне заняття – сільське господарство.

Четверта за чисельністю етнічна група Афганістану – хазарійці (від 8 до 10 %). Представники цієї групи розмовляють мовою дарі, яка належить до іранської мовної сім’ї. Більшість із них мешкає в центральних регіонах Афганістану.

Літератруа

  1. Лебедев К. А. Афганистан: язык, литература, этнография. - М.: Муравей, 2003. 470 с.;
  2. Логинов А. В. Национальный вопрос в Афганистане // Расы и народы. Вып. 20. - М.: Наука, 1990. С. 169–189;
  3. Афганистан. Справочник. - М.: «Восточная литература» РАН, 2000. 256 с.

Автор ВУЕ

М. Г. Казьмирчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Казьмирчук М. Г. Афганці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афганці (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶