Африканська чума свиней

Африка́нська чума́ свине́й (Pestis africana suum), хвороба Монтгомері — висококонтагіозна інфекційна хвороба свиней, спричинена ДНК-геномним пантропним вірусом з родини Iridoviridae.

Етіологія та патогенез

Для захворювання характерні гарячка, геморагічний діатез, значні крововиливи, дистрофічно-некротичні зміни у внутрішніх органах, надзвичайно висока смертність.

Основний резервуар та джерело збудника африканської чуми свиней у природі — дикі свині-вірусоносії, контакт з якими призводить до зараження свійських свиней.

Клініка

В Африці хворіють дикі свині (бородавочники, свиня китицевуха, свиня лісова велика) та свійські свині незалежно від породи й віку. Перебіг хвороби у диких африканських свиней переважно латентний, їхнє інфікування установлюють лише біопробою на свійських свинях.

Безсимптомний перебіг характерний для свійських свійських свиней в Іспанії й Португалії. Клінічно ця форма виражена лише переміжною вірусемією. За стресового стану тварини виділяють вірус і заражають здорових свиней.

Способи передачі збудника: корми (зокрема, харчові відходи), пасовища, транспортні засоби, забруднені продуктами виділення хворих тварин. Механічними переносниками вірусу можуть бути птахи, люди, свійські та дикі тварини, гризуни, ектопаразити, що контактували з ураженими тваринами.

Діагностика

За зовнішніми проявами африканську чуму свиней важко відрізнити від класичної чуми. Блискавичний перебіг буває зрідка. При цьому у хворих тварин температура тіла підвищується до 40,5–42 °С, спостерігають слабкість і пригнічений стан. Свині лежать, важко дихають і за 1–3 доби гинуть. Кон’юнктива й видимі слизові оболонки гіперемійовані (див. Гіперемія), різко виражене посиніння шкіри і крововиливи в різних ділянках тіла (вуха, живіт, підщелепний простір, пах). У деяких хворих особин бувають закреп або пронос, калові маси з домішками крові. Вагітні свиноматки абортують.

В окремих хворих спостерігають конвульсії, паралічі, коматозний стан, носові кровотечі. Хворі свині гинуть у стані виснаження.

Лікування

Лікування заборонено. Хворих свиней забивають безкровним методом і спалюють. Заходи щодо профілактики й ліквідації африканської чуми свиней спрямовані на запобігання занесенню збудника в країну, а також на своєчасну й швидку ліквідацію хвороби у разі її виникнення.

Додатково

Економічні збитки, заподіювані захворюванням, дуже великі внаслідок майже абсолютної летальності захворілих тварин, вимушеного знищення всіх свиней в епізоотичному осередку й на загрозливій території, а також витрат на здійснення тривалих карантинно-обмежувальних і ветеринарно-санітарних заходів.

Література

  1. Каришева А. Ф. Спеціальна епізоотологія. Київ : Вища освіта, 2002. 704 с.
  2. Корнієнко Л. Є. Африканська чума свиней: історичні аспекти, сучасна епізоотична ситуація в світі й в Україні, імунітет та перспективи вакцинопрофілактики // Науковий вісник ветеринарної медицини. 2014. № 14. С. 5–12.
  3. Потоцький М. К. Африканська чума свиней (Pestis Africana Suum) // Ветеринарна медицина України. 2014. № 12. С. 23–26.
  4. Прискока В. А., Свідерський В. С., Марущак Л. В. та ін. Африканська чума свиней — п’ять років боротьби // Ветеринарна біотехнологія. 2018. Вип. 32 (1). С. 483–492.

Автор ВУЕ

О. Г. Мартинюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мартинюк О. Г. Африканська чума свиней // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Африканська чума свиней (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶