Афінаж

Афіна́ж (фр. affinage, від affiner — удосконалювати, очищати) — сукупність металургійних процесів очищення благородних (дорогоцінних) металів шляхом розділення їхньої суміші та відділення неорганічних домішок .

Історична довідка

Найдавнішими з процесів афінажу (близько 3500 років до н. е.) є пірометалургійні, що еволюціонували від простого розплавлення руди на вогнищах до індукційної і плазмової плавки.

Характеристика

Склад сировини, що вміщує дорогоцінні метали, складний і непостійний, уміст домішок може сягати 60 %. Для очищення сировини від домішок застосовують методи, що базуються на фізичних, хімічних та електролітичних процесах (див. Електроліз).

Опис реакції

Золото очищують від домішок так званим сухим методом, хімічно та електролітично. У першому випадку його розплав насичують хлором. Під час цього процесу хлориди неблагородних металів стають леткими, а хлориди благородних металів спливають на поверхню. Для насичування розплаву використовують також сірку. При очищенні електролізом чистий метал осаджується на катоді.

Срібло очищують купеляцією, електролізом і хімічними методами. Проба отриманих у результаті афінажу золота та срібла сягає понад 99 %.

Платину та метали платинової групи очищають розчиненням у мінеральних кислотах і виділенням із розчину спеціальними реагентами. Афінаж проводять на спеціалізованих підприємствах.

Афінажні заводи переробляють численні види сировини і випускають, окрім злитків, заготовки і готові вироби для ювелірної і стоматологічної промисловості, електроніки й електротехніки. Низка заводів спеціалізується на виготовленні декоративних виробів.

Значення та використання

Золото займає приблизно 85–90 % українського ринку дорогоцінних металів, срібло — до 10 %.

Благородні метали Україна купує за кордоном. Спроби налагодити добування золота робили в Україні з моменту розпаду СРСР. Загальні прогнозні запаси цього металу в українських родовищах складають 3,2 тис. т.

Мужіївський рудник на Закарпатті обрали для розробки технології збагачення поліметалічних руд із вилученням золота і срібла, для чого 1999 створено ТОВ «Закарпатполіметали». За 7 років виробили близько 800 кг золота, але через високу собівартість золотодобування припинили 2006.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас ; Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Червоный И. Ф., Бредихин В. Н., Игнатьев В. С. и др. Цветная металургія Украины : в 3 т. Запорожье : Запорожская государственная инженерная академия, 2015. Т. 2: Металлургия благородных металлов. 319 с.

Автор ВУЕ

В. С. Ігнатьєв

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ігнатьєв В. С. Афінаж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афінаж (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
29.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶