Афінський кодекс

Афі́нський ко́декс, Міжнародний етичний кодекс Міжнародної асоціації зі зв’язків з громадськістю — звід імперативів професійної поведінки в галузі зв’язків із громадськістю.

Історична довідка

Кодекс ухвалено 1965 у м. Афінах Генеральною асамблеєю Міжнародної асоціації зі зв’язків з громадськістю (англ. International Public Relations Association; утворена 1955). Автором кодексу був фундатор і почесний член Асоціації Л. Матра (1906–1998; Франція).

Того ж року кодекс прийнято Європейською конфедерацією зі зв’язків з громадськістю.

У квітні 1968 до Афінського кодексу внесено зміни.

2011 три кодекси Міжнародної асоціації зі зв’язків з громадськістю (Афінський кодекс 1965, Венеційський кодекс 1961 і Брюссельський кодекс 2007) було об’єднано в єдиний документ — «Кодекс поведінки Міжнародної асоціації зв’язків з громадськістю», який було оновлено з урахуванням нових реалій часу. Цей єдиний кодекс було переглянуто 2020 й не внесено жодних змін.

Характеристика

Афінський кодекс ґрунтується на Загальній декларації прав людини (1948).

Формує стандарти й принципи етичної поведінки усіх членів асоціації.

Відповідно до Афінського кодексу кожен член має:

  • прагнути до участі у створенні таких моральних і культурних умов, які сприяють саморозвитку людини та реалізації її прав, проголошених Загальною декларацією прав людини;
  • розвивати засоби та форми спілкування, які дозволятимуть кожному члену суспільства відчувати себе поінформованим, солідарним з іншими та певним у своїй участі в суспільному житті;
  • ставитися з належною повагою до людей, шанувати людську гідність, визнавати право кожного на власну думку;
  • дотримуватися під час виконання своїх професійних обов’язків моральних принципів і положень Загальної декларації прав людини;
  • сприяти становленню моральних, психологічних та інтелектуальних умов для діалогу, визнавати право усіх його учасників доводити свою правоту та висловлювати власну думку.

Бере на себе зобов’язання:

  • за будь-яких умов поводитися так, аби заслужити й вберегти довіру контактерів;
  • діяти в такий спосіб, щоб не порушувати інтересів усіх зацікавлених сторін та інтересів організації, в якій він працює, а також суспільних інтересів;
  • чесно виконувати обов’язки, зберігати лояльність щодо своїх клієнтів і наймачів (колишніх або нинішніх);
  • утримуватися від поширення фактологічно непідтвердженої й неперевіреної інформації, участі в неетичних або безчесних заходах, що здатні зашкодити гідності й честі людини, використання махінацій і засобів маніпуляції людьми.

Джерела

Афінський кодекс // Білоус В. Зв’язки з громадськістю (паблік рилейшинз) в економічній діяльності. Київ : Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, 2005. 275 с.

Література

  1. Спивак В. А. Корпоративная культура. Санкт-Петербург : Питер, 2001. 352 с.
  2. Тихомирова Є. Б. Зв’язки з громадськістю. Київ : НМЦВО, 2001. 560 с.
  3. PR в органах державної влади та місцевого самоврядування / За заг. ред В. М. Бебика, С. В. Куніцина. Київ; Симферополь : Міжрегіональна академія управління персоналом, 2003. 240 с.
  4. Харун О. А., Матюх А. І. Кодекс корпоративної етики як один із чинників формування іміджу підприємства // Інфраструктура ринку. 2018. Вип. 24. С. 286–290.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Афінський кодекс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Афінський кодекс (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶