Ахіллів сухожилок

Ахі́ллів сухожи́лок (від імені Ахілла — героя давньогрецької міфології), п’ятковий сухожилок — волокниста сполучна тканина триголового м’яза гомілки, прикріплена до п’яткового горба п’яткової кістки. Найтовщий і найміцніший сухожилок. Утворюється сполученням сухожилків медіальної та латеральної головок литкового і камбалоподібного м’язів. Литковий м’яз бере початок на задній поверхні стегнової кістки, де прикріплені дві його головки, з’єднані в апоневроз. За допомогою апоневрозу, утвореного еластичними і колагеновими фібрилами, м’язи кріпляться до кісток. Під литковим м’язом розташований камбалоподібний м’яз, який починається на задній поверхні у верхній третині малої гомілкової кістки, а внизу також переходить в апоневроз. На відміну від апоневрозу литкового м’яза, апоневроз камбалоподібного м’яза коротший і товщий.

Обидва апоневрози, перебуваючи у безпосередній близькості, зливаються лише по центру гомілки, тому сухожилок не є місцем з’єднання м’язів. Розташування місця злиття апоневрозів у людей відрізняється: воно може перебувати у верхній частині гомілки або ближче до п’яти.

Ахіллів сухожилок забезпечує рух у суглобах гомілки та стопи, відповідає за супінацію стопи, сприяє вертикальному положенню тіла під час ходіння, здійснює амортизацію стопи внаслідок специфічного скручування волокон. Надмірні навантаження на стопу, сильні удари, різке скорочення м’язів спричинюють травми Ахіллового сухожилка. Найчастіше такі пошкодження спостерігають у професійних спортсменів на змаганнях та тренуваннях (під час бігу, ходьби, стрибків).

Загальна назва патологій Ахіллового сухожилка — тендинопатія. Для неї характерні симптоми, які спостерігають за всіх патологій сухожилля: функціональне обмеження рухливості або больові відчуття після тривалого стану спокою; біль у ділянці п’яти під час зведення навшпиньки, бігу, стрибків; набряк та почервоніння у проблемній зоні.

Література

  1. Кулева А. В., Турчин Е. А., Лябах А. П. Клінічна діагностика застарілих ушкоджень ахілового сухожилка // Літопис травмотології та ортопедії. 2015. № 1–2. С. 47–49.
  2. Jung H.-G. Foot and Ankle Disorders: An Illustrated Reference. Berlin : Springer, 2018. 630 p.
  3. Пінчук Є. І., Покропивний О. М. Фізична реабілітація при пошкодженні ахіллового сухожилля // Актуальні проблеми клінічної та профілактичної медицини. 2018. Т. 2. № 1. С. 55–59.
  4. Григор’єва О. А., Лебединець М. Г., Світлицький А. О. та ін. Анатомія людини. Опорно-руховий апарат. Крок-1. Медицина. Запоріжжя : Запорізький державний медичний університет, 2019. 149 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ахіллів сухожилок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахіллів сухожилок (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶