Ацетабулярія (О. В. Бурова)

Ацетабуля́рія (Acetabularia) — рід одноклітинних зелених водоростей родини поліфізацієвих (Polyphysaceae), порядку дазикладальних (Dasycladales), класу ульвофіцієвих. Відома також як «келих русалки».

Характеристика

Слань утворена однією гігантською клітиною 1–6 см (зрідка більше) завдовжки. У стерильному стані рослина представляє собою стовпчик («ніжку») з мутовками гілочок. Дозріла рослина на верхівці стовпчика має «шапочку», що складається з гаметангіїв, і слань за формою нагадує парасольку. В клітинній оболонці ацетабулярій відкладається кальцій. Прикріплена до субстрату за допомогою ризоїдів, в одному з яких міститься одне велике (75–200 мм діаметром) ядро.

Таксономічна структура і географічне поширення

Рід нараховує 12 видів. Важливими характеристиками виду є розмір талому, діаметр та морфологія «шапочки». Поширена на мілководді тропічних та субтропічних морів.

Значення

Завдяки великим розмірам клітини і ядра, а також високої здатності до регенерації, ацетабулярія є класичним об’єктом у дослідженні взаємодії ядра й цитоплазми. Зокрема, в результаті експериментів на цьому об’єкті показано роль ядра як сховища генетичного матеріалу.

Література

  1. Жизнь растений : в 6 т. Москва : Просвещение, 1977. Т. 3. 487 с.
  2. Dumais J., Serikawa K., Mondoli D. Acetabularia: a Unicellular Model for Understanding Subcellular Localization and Morphogenesis During Development // Journal of Plant Growth Regulation. 2000. Vol. 19. № 3. P. 253–264.
  3. Listing the World’s Algae // AlgaeBase. URL: http://www.algaebase.org.

Автор ВУЕ

О. В. Бурова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бурова О. В. Ацетабулярія (О. В. Бурова) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ацетабулярія (О. В. Бурова) (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶