Ацефалія

Ацефа́лія (від грец. a... — заперечний префікс і грец. ϰεφαλή — голова — одна з аномалій внутрішньоутробного розвитку плода, характеризується відсутністю голови і / або головного мозку. Ацефалія несумісна з життям, що пов’язано з відсутністю структур головного мозку, які відповідають за основні функції життєзабезпечення в організмі людини і керують вегетативними функціями в ньому. Ацефалія здебільшого поєднується з іншими внутрішньоутробними вадами, деякі з них також є несумісними із життям. Причини розвитку ацефалії невідомі. Ацефалія може виникнути як самостійна патологія, але в окремих випадках має спадковий характер. Виявити ацефалію можна під час ультразвукового обстеження в першій половині вагітності. Лікування полягає в перериванні вагітності одразу після виявлення ацефалії плода. У разі пологів із цією патологією дитина є нежиттєздатною. Ацефалія трапляється вкрай рідко у людей та тварин. Експонати ацефалів є у медичних музеях світу, зокрема у Кунсткамері м. Санкт-Петербурга (РФ).

Література

  1. Федонюк Я. І. та ін. Анатомія та фізіологія з патологією / Ред. Я. І. Федонюк та ін. ; Тернопільська держ. медична академія ім. І. Я. Горбачевського. Тернопіль : Укрмедкнига, 2001. 676 с.
  2. Цибульник Л.О. Анатомія і основи фізіології людини з елементами патології / Ред. Т. С. Прокопенко. Харків : Видавництво НФаУ; Золоті сторінки, 2005. 528 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Ацефалія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ацефалія (дата звернення: 5.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶