Ашока

Указ Ашоки, 3 ст. до н.е.

Ашо́ка (Асока; Ашока Великий; санскр. अशोक — букв. не-сумний, радісний; точні дати народження і смерті невідомі, правив бл. 273–232 до н. е. або бл. 265–238 до н. е.) — державний діяч, третій імператор держави Маур’їв (Давня Індія, 4–2 ст. до н. е.).

Життєпис і діяльність

Онук засновника династії Чандрагупти Маур’ї.

За життя батька був правителем північної провінції зі столицею в м. Таксилі, після міжусобної війни захопив батьківський трон. Провадив політику створення єдиної держави (на кінець його правління охоплювала майже всю Індію).

Бл. 260 до н. е. захопив східно-індійську державу Калінга і приєднав до імперії. Вчинене кровопролиття та страждання населення вплинуло на світогляд Ашоки. Цар відмовився від збройної агресії й традиційної ведичної релігії та навернувся у буддизм.

Сприяв зміцненню й поширенню буддизму в Індії та за її межами, направляв буддійських місіонерів у Непал, Бірму (див. М’янма), Шрі-Ланку, ймовірно також до Риму та Єгипту. Протидіяв розколу в буддійській спільноті. За його правління бл. 250 до н. е. був скликаний 3-й буддійський собор, на якому було остаточно сформовано палійський канон Типітаки.

Обстоював цінності миру, порозуміння й толерантності до інших релігій, чесноти співчуття, милосердя, ненасильства, щирості, турботи про підданих, слідування принципам дгарми. Будував ступи, буддійські монастирі, лікарні (зокрема й ветеринарні), колодязі й зрошувальні канали тощо.

На схилі літ став ченцем.

Викарбувані на скелях і стовпах укази Ашоки є цінною історичною пам’яткою і важливим джерелом датування тогочасних подій.

Визнання

Період правління Ашоки характеризують як добу політичного і культурного розквіту держави Маур’їв. За його правління буддизм поширився всією територією Індостану. Образ Ашоки став ідеалом буддійського правителя.

Легендарні діяння Ашоки описані у санскритському тексті «Ашока-авадана» («Легенди про Ашоку», 2 ст. н. е.).

Додатково

  • Натепер відомо понад 150 написів Ашоки: різні версії 14-ти великих наскельних едиктів, 2-х особливих наскельних, 1-го малого наскельного, 7-ми стовпних едикітв, окремі надписи. На території Північно-Західної Індії та Афганістану знайдено кілька надписів грецькою та арамейською мовами.

Література

  1. Гончаренко О. О. Эдикты царя Ашоки и «Ашокавадана»: сопоставление буддийских легенд и памятника эпиграфики // Вопросы эпиграфики. 2006. Вып.1. С. 62–77.
  2. Falk H. Aśokan Sites and Artefacts: A Source-book with Bibliography. Mainz am Rhein : Philipp von Zabern, 2006. 295 р.
  3. Olivelle Р., Leoshko J., Prabha Ray Н. Reimagining Asoka: Memory and History. New Delhi : Oxford University Press, 2012. 512 р.
  4. Lahiri N. Ashoka in Ancient India. Cambridge; London : Harvard University Press 2015. 385 p.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Ашока // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ашока (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶