Аш, Соломон Еліот

Свампиертьоб87.jpeg

Аш, Соломо́н Е́ліот (англ. Asch, Solomon Eliot; 14.09.1907, м. Варшава, тепер Польща — 20.02.1996, м. Гейверфорд, шт. Пенсильванія, США) — психолог. Автор експериментів, присвячених конформності; піонер у галузі соціальної психології та гештальтпсихології.

Аш, Соломон Еліот

(Asch, Solomon Eliot)

Народження 14.09.1907
Місце народження Варшава
Смерть 20.02.1996
Місце смерті Гейверфорд
Alma mater Колумбійський університет
Напрями діяльності психологія, соціальна психологія, педагогіка
Традиція/школа гештальтпсихологія
Аш, Соломон Еліот ВУЕ.jpg

Життєпис

Виріс у польскому м. Лович. 1920 емігрував із сім’єю до США. Після закінчення школи вступив до міського коледжу Нью-Йорка (спеціальність — література та наука). Перед закінченням навчання зацікавився психологією, познайомившись із книгами філософа та психолога В. Джеймса. 1928 отримав ступінь бакалавра.

Після завершення навчання в Колумбійському університеті 1930 отримав ступінь магістра, 1932 — доктора філософії. Зацікавився гештальтпсихологією завдяки одному з її засновників, своєму наставникові — психологу М. Вертгеймеру.

Викладав 1932–1941 у Бруклінському коледжі, 1943–1946 — у Новій школі соціальних досліджень, 1947–1966 — у Свортморському коледжі, який тоді був центром гештальтпсихології. З 1966 працював в Інституті когнітивних досліджень Університету Ратджерса; з 1972 — професор психології Університету Пенсильванії, де після відставки (1979) до 1996 залишався почесним професором. Працював за запрошенням у Гарвардському університеті та Массачусетському технологічному інституті.

Погляди

Аш відомий дослідженнями формування враження, впливу авторитету, конформності та багатьох інших проблем у соціальній психології. Своєю діяльністю підтверджував основну думку гештальтпсихології, що ціле не лише більше за суму його частин, а й характер цілого принципово змінює ці частини. Вважав, що соціальна взаємодія допомагає окремим людям синтезувати інформацію про групові норми, погляди інших і власні уявлення про себе як членів групи. Ці погляди розвинуто в теоріях соціальної ідентичності.

Підкреслював, що незалежна думка й незгода між членами групи є наріжним каменем функціонування групи. Вважав, що лише через вирівнювання відмінностей з іншими членами групи люди можуть по-справжньому зрозуміти недоліки своїх переконань. Був переконаний, що конформність і нонконформність не є простими протилежностями; конформність та протидію можна тлумачити як самостійні соціально-психологічні процеси. На основі експериментів групової конформності продемонстрував, що група здійснює вплив на особливості сприйняття окремого індивіда, навіть якщо сприйняття групи наперед хибне.

Один із учнів Аша — психолог С. Мілгрем.

Праці

  • Forming Impressions of Personality // Journal of Abnormal and Social Psychology. 1946. № 41 (3); Social Psychology. Englewood Cliffs, 1952;
  • Opinions and Social Pressure // Scientific American. 1955. № 193 (5);
  • Studies of independence and Conformity: A Minority of One Against a Unanimous Majority // Psychological Monographs: General and Applied. 1956. № 70 (9).

Література

Ложкін Г. В., Моначин І. Л., Періг І. М. Видатні психологи. Тернопіль, 2016; Соціальна психологія / Уклад. В. П. Павленко. Суми, 2017.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аш, Соломон Еліот // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аш, Соломон Еліот (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶