Аяла Переда, Франциско Хосе

Dr. Ayala.jpg

Ая́ла Пере́да, Франци́ско Хосе́ (ісп. Ayala Pereda, Francisco José; 12.03.1934, м. Мадрид, Іспанія) — біолог-еволюціоніст, філософ, член Національної академії наук США, Американської академії мистецтв і наук, Американського філософського товариства, іноземний член Національної академії деї Лінчеї, Мексиканської АН, Сербської академії наук і мистецтв, Російської АН, почесний професор 20 університетів 10 країн світу.


Аяла Переда, Франциско Хосе

(Ayala Pereda, Francisco José)

Народження 12.03.1934
Місце народження Мадрид
Напрями діяльності генетика, еволюція, філогенія


Життєпис

Закінчив Саламанки університет. З 1960 — рукопокладений домініканський священик, проте залишив служіння. 1961 переїхав до США, де 1964 здобув ступінь доктора філософії в Колумбійському університеті під керівництвом Т. Добжанського. 1987–2018 працював в Університеті Каліфорнії в Ірвайні, обіймаючи посади професора біології, екології та еволюційної біології, професора філософії, професора логіки і філософії науки. 1995 очолював Американську асоціацію сприяння розвитку науки. 2018 на веб-порталі журналу «Наука» оприлюднено звіт про сексуальні переслідування Аялою 4 жінок. Того ж року він залишив університет через ці звинувачення. Університет Каліфорнії в Ірвайні виключив ім’я Аяли з названих на його честь 2011 Школи біологічних наук, 2014 — наукової бібліотеки та кафедр. Американська асоціація сприяння розвитку науки позбавила Аялу стипендії за його висловлювання на адресу жінок-викладачок і студенток університету, опублікованих у звіті.

Наукова діяльність

Одним із перших почав використовувати молекулярні методи у дослідженнях із популяційної і еволюційної генетики. Вивчав еволюційні процеси, включно із походженням видів, молекулярний годинник (метод датування філогенетичних подій в еволюції), генетичне різноманіття популяцій, популяційну структуру паразитичних найпростіших. Завдяки вивченню Аялою популяційно-генетичних особливостей Trypanosoma cruzi — збудника американського трипаносомозу, відомого як Шагаса хвороба, якою заражені 16–18 млн людей у Центральній і Південній Америці, відбувся значний поступ у лікуванні недуги. Аяла публічно виступає проти креаціонізму і неокреаціонізму у вигляді концепції «Розумного задуму»; обстоює позицію, що теорія еволюції вирішує проблему зла і є своєрідною теодицеєю. Автор і співавтор 950 наукових статей і 30 книг. Праці Аяли присвячені взаємозв’язку релігії і науки, філософським питанням, що стосуються епістемології, етики й філософії біології. Аяла критикує уряд США за скорочення фінансування досліджень ембріональних стовбурових клітин.

Нагороди і визнання

Нагороджений численними відзнаками, серед яких — Національна наукова медаль США (2001), Темплтонівська премія (2010).

Література

  1. Richardson W., Slack G. Faith in Science: Scientists Search for Truth. London : Routledge, 2001. 224 p.
  2. Pinar Garcнa S. De Dios. La Evoluciуn de Francisco J. Ayala. Madrid : Alianza Editorial, 2016. 432 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аяла Переда, Франциско Хосе // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аяла Переда, Франциско Хосе (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶