Аґрусові (Grossulariaceae)

А́ґрусові (Grossulariaceae) — родина квіткових рослин порядку ломикаменецвітих (за сучасною систематикою APG II та APG III).

Характеристика

Представники родини аґрусові — чагарники з підземними стеблами. Вони щорічно дають вегетативні пагони, які наступного року галузяться й плодоносять, а через 4–8 років життя відмирають, саме тому рекомендується оновлювати кущі аґрусу й порічок. Листки пальчасті, листкорозміщення чергове. У багатьох видів на гілках є шипи — вирости кори. Квітки невеликі, зібрані у невеличкі китиці, чашолистки зазвичай зростаються в трубочку, іноді яскраво забарвлені. Деякі види, наприклад, смородина чорна (Ribes nigrum), — самозапильні, але в родині аґрусових переважає перехресне запилення за допомогою комах (перетинчастокрилі, мухи, жуки). У рослин, що мають квітки з довгою і вузькою трубкою чашечки, напр. у смородини золотистої (R. aureum), запилювачами є бджоли з довгими хоботками. Зав’язь завжди нижня, плоди (ягоди) несуть на своїй верхівці засохлу чашечку. Плоди аґрусових поширюються за допомогою тварин, що поїдають ягоди. У гірських районах Америки зростають види родини аґрусових, які запилюють колібрі. Це, наприклад, смородина прекрасна (R. speciosum). Вона має великі квітки з ниткоподібними тичинками, які значно виступають з оцвітини.

Таксономія

Таксономія родини остаточно не з’ясована, за різними даними, містить від 150 до 200 видів. Деякі систематики вважають аґрусові монотиповою родиною, до якої входить лише один рід порічок (Ribes), інші виокремлюють також як самостійний рід аґрусів (Grossularia), що має низку особливостей, які відрізняють його від порічок. До використання молекулярно-генетичних методів у систематиці, за якими аґрусові виокремили як родину, всі аґрусові включали до родини ломикаменецвітих.

Географічне поширення

Ареал аґрусових охоплює зони помірного клімату Північної півкулі, та гірські райони Центральної і Південної Америки.

В Україні

В Україні зростає 8 видів аґрусових: аґрус (Ribes uvacrispa, або Grossularia reclinata), смородина чорна (Ribes nigrum), порічки червоні (Ribes rubrum), смородина золотиста, або смородина запашна (Ribes aureum, Ribes odoratum), порічки альпійські, або порічки блискучі (Ribes alpinum, Ribes lucidum), порічки карпатські (Ribes petraeum, Ribes carpaticum), порічки колосисті (Ribes spicatum), порічки криваво-червоні (Ribes sanguineum).

Практичне значення

Багато з видів аґрусових культивують як ягідні рослини, що мають велике господарське значення, це аґрус, смородина чорна, порічки червоні, смородина золотиста тощо. Крім того, деяки види аґрусових вирощують як декоративні рослини. Це, зокрема, порічки криваво-червоні (Ribes sanguineum), які мають гарні яскраво-пурпурові квітки, зібрані в рясні китиці.

Література

  1. Доброчаева Д. Н., Котов Н. И., Прокудин Ю. Н. и др. Определитель высших растений Украины. Киев : Наукова думка, 1987. 548 с.
  2. Нечитайло В. А, Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. Киев : Наукова думка, 1987. 548 с.
  3. Меженський В. М. До питання впорядкування українських назв рослин. Повідомлення 3. Назви видів роду Ribes L. // Сортовивчення та сортознавство. 2014. № 4. С. 9–15.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶