Аґрус (Grossularia)

А́ґрус

А́ґрус, агрес, агрест (Grossularia) — підрід ягідних рослин родини аґрусових, найвідоміший вид якого, аґрус звичайний (Ribes uvacrispa або Grossularia reclinata), — поширена садова рослина.

Характеристика

Аґрус — невисокий багаторічний зимостійкий (його ще називають «північний виноград») чагарник (50–150 см) із потужною кореневою системою, яка занурюється на глибину понад 2 м. Коріння легко утворюється на гілках, дотичних до землі, що широко використовують під час розмноження аґрусу. Біля основи листків є гострі шипи (деякі сорти їх позбавлені). Листки три-, пятилопатеві, зубчасті, завдовжки 2–5 см, листкові пластинки й черешки — опушені. Цвіте аґрус у травні, цінується як ранній медонос. Квітки п’ятипелюсткові, білі або біло-пурпурові, сидячі, по 1–3 зібрані в суцвіття китицю. Аґрус плодоносить у липні–серпні, плід — ягода, округла або довгаста, гола або опушена, білого, зеленого, жовтого, червоного, пурпурового чи чорного забарвлення, з добре помітним жилкуванням, несе на передньому кінці засохлу чашечку квітки, кисло-солодка на смак, багата на органічні кислоти (лимонну, яблучну, фолієву, винну), вітаміни, солі Фосфору, Феруму (заліза), Кальцію, пектини, таніни, нітрогеновмісні речовини. Плід містить численні насінини із зовнішньою драглистою оболонкою.

Географічне поширення

У дикому вигляді види підроду аґрус зростають в Європі, Азії, а також Північній Америці. Аґрус звичайний трапляється в дикому стані на Кавказі, у Карпатах, у Середній смузі європейською частини Росії. Його батьківщиною вважається Середня та Південна Європа.

Практичне значення

Аґрус — популярна культурна ягідна рослина, відомо понад 400 сортів. Культурні сорти, які вирощують в Україні, виведені переважно з аґрусу звичайного. Перші плоди в аґрусу з’являються на 2–3-й рік після висаджування, плодоношення триває 20–25 років. Врожайність — від 10 до 20 кг ягід з одного куща. Плоди аґрусу відрізняються високою транспортабельністю та добре зберігаються.

Аґрус використовують у медицині як вітамінний, протинабряковий, легкий проносний засіб, має сечогінну, жовчогінну, кровоспинну знеболювальну й загальнозміцнювальну дію. Пектини, що містяться в ягодах аґрусу, вбирають і виводять з організму токсини, оксалати й солі важких металів, сприяють нормалізації функцій ШКТ і підвищенню імунітету. Ягоди аґрусу вживають у свіжому вигляді, переробляють на компоти, джеми, варення, мармелад, соки. З аґрусу виготовляють ягідні вина, наливки, мармелад і маринади. Відомий гібрид аґрусу і чорної смородини — йошта.

Література

  1. Жуковский П. М. Культурные растения и их сородичи. Ленинград : Колос, 1971. 752 с.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов Н. И., Прокудин Ю. Н. и др. Определитель высших растений Украины. Киев: Наукова думка, 1987. 548 с.
  3. Нечитайло В. А, Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. Киев : Наукова думка, 1987. 548 с.
  4. Вантух З. Производство крыжовника в Великобритании // Овощеводство. 2015. № 2. С. 69–71.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶