Аґуаскальєнтес

Аґуаскальє́нтес (ісп. Aguascalientes), Вільний і суверенний штат Аґуаскальєнтес (ісп. Estado Libre y Soberano de Aguascalientes) — штат у центральній частині Мексики. Утворено 27.10.1857 шляхом відділення від шт. Сакатекас. Межує зі штатами Сакатекас (на північ) і Халіско (на південь). Територія — 5617,8 км2 (0,3 % території країни). Населення — 1 312,5 тис. осіб (2015, оцінка), густота населення — 233 особи/км2.

Адміністративний центр і головне місто — Аґуаскальєнтес (934,4 тис. осіб, 2012). Адміністративний поділ — 11 муніципалітетів. Поверхня штату — рівнинне плато (висота близько — 1 600–2 000 м), великі плоскі улоговини — больсони (западини тектоніко-денудаційного походження між хребтами і масивами), місцями гориста, зокрема в північно-східній частині — відроги Західної Сьєрра-Мадре (найвища точка штату — 3 050 м) і Сьєрра-дель-Лаурель. Головні річки — Сан Педро, Кальвільо і Сантьяго. Клімат тропічний посушливий і напівпустельний, на сході — вологіший і прохолодніший.

Аґуаскальєнтес

Середні місячні температури коливаються від +9 до +20 °С, середньорічні — +17–+18 °C, взимку трапляються різкі похолодання (листопад–лютий). Кількість опадів — 300–600 мм/рік (середньорічна — 526 мм), випадають переважно влітку.

Археологічні знахідки свідчать про присутність людини в цьому регіоні понад 20 тис. років тому, але пам’ятки культури доколумбової Америки (індіанців майя, ацтеків та ін.) на території штату не виявлені. Місто Аґуаскальєнтес було засновано після завоювання іспанцями (22.10.1575) як поштова станція на шляху між містами Сакатекас і Мехіко, що згодом став столицею і дав ім’я всьому штату. Перші поселенці займалися переважно сільським господарством (вирощували фрукти і виноград), обробкою вовни і ремеслами.

Основа сучасної економіки — сільське господарство (пшениця, кукурудза, квасоля, овочі, фрукти; тваринництво), штат славиться своїми винами і фруктами. Ведеться видобуток вапна, поліметалів (золота, срібла, олова, міді, цинку і свинцю), виробництво цементу. Переробна промисловість концентрується в м. Аґуаскальєнтес. У місті розташовані також штаб-квартира Національного інституту статистики і географії Мексики (засновано 1983), Автономний університет Аґуаскальєнтеса (засновано 1973), японський коледж, музеї (зокрема, Музей Аґуаскальєнтеса, засновано 1973), театри та інші заклади.

Література

  1. Машбиц Я. Г. Агуаскальентес // Латинская Америка: Энциклопедический справочник. Москва, 1979.
  2. Nuño E. H.Aguascalientes: sociedad, economia, politicaycul­tura. Mеxico : UNAM, 1996. 147 р.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶