Бааде, Вальтер

Бааде, Вальтер

(Baade Wilhelm Heinrich Walter)

Справжнє ім’я Вільгельм Генріх Вальтер
Народження 24.03.1893
Місце народження Шреттінгхаузен
Смерть 25.06.1960
Місце смерті Геттінген
Alma mater Геттінгенський університет імені Георга Августа
Місце діяльності Німеччина
Напрями діяльності астрономія, астрофізика

Баа́де, Ва́льтер [ нім. Baade, Walter; повне ім'я — Вільгельм Генріх Вальтер (нім. Wilhelm Heinrich Walter); 24.03.1893, с. Шреттінгхаузен, тепер у межах м. Пройсіш-Ольдендорфа, земля Вестфалія, Німеччина — 25.06.1960, м. Геттінген, Німеччина ] — астроном, астрофізик.

Життєпис

Народився у сім’ї директора школи. З дитинства захоплювався астрономією, самостійно опанував початкові астрономічні знання, читаючи науково-популярні книжки, які купував йому батько. Закінчив школу 1912.

Вивчав математику, фізику та астрономію в університетах міст Мюнстера і Геттінгена. Під час навчання в Геттінгенському університеті Бааде три роки був помічником математика К. Ф. Клейна.

З 1918 — астроном-спостерігач у Бергедорфській обсерваторії, де вимірював положення комет і астероїдів, вивчав закономірності кривих блиску змінних зір.

1919 отримав докторський ступінь. 1928–1931 — викладач Гамбурзького університету.

1931 переїхав до США. 1931–1958 працював в обсерваторії Маунт-Вілсон (провадив спостереження на найбільшому в світі у ті роки телескопі з діаметром дзеркала 254 см — 100 дюймів) та Паломарській обсерваторії.

1958 повернувся до Німеччини. Викладав у Геттінгенському університеті. Помер і похований у м. Геттінгені.

Наукова діяльність

Перші роботи Бааде, виконані ним у Бергедорфській обсерваторії, присвячені вивченню комет, астероїдів, змінних зір.

1923 Бааде відкрив нову комету, 1920 — астероїд Гідальго. Це був перший астероїд, які тепер називають кентаврами. Астероїди цієї групи перетинають орбіти планет-гігантів.

1949 відкрив астероїд Ікар, перигелій орбіти якого знаходиться ближче за перигелій орбіти Меркурія. Загалом Бааде відкрив 10 астероїдів.

Розпочав систематичні спостереження найближчих галактик, зокрема туманності. 1944 йому вдалося розділити на окремі зорі центральні частини деяких галактик і встановити, що зорі у спіральних рукавах галактики відрізняються від зір їхньої центральної частини. Ці спостереження привели його до введення різних популяцій зір спіральних галактик (Населення I і Населення II).

До першої популяції відносять молоді (106–108 років) гарячі зорі, що сформувалися з міжзоряного газу, який оточує ці зорі.

Другий тип населення складають холодні зорі, які знаходяться у зонах, позбавлених пилу і є доволі старими об’єктами. Вміст металів у них у 10–100 разів менший, ніж у зорях Населення I.

Спостерігаючи за відкритими ним змінними зорями в галактиці М 31, Бааде встановив, що існує два типи цефеїд. Використовуючи емпіричну «період–світність» залежність, Бааде виконав оцінку розмірів відомої частини Всесвіту і 1952 зробив висновок, що шкалу міжгалактичних відстаней, розроблену Габблом 1929, необхідно подвоїти.

Бааде разом із астрономом Ф. Цвіккі першим виділив наднові зорі у самостійний клас астрономічних об’єктів, до якого належать так звані зорі Тихо Браге (1572) та Йоганнаса Кеплера (1604). Бааде ототожнив залишки цих спалахів із туманностями. Бааде та Ф. Цвіккі 1934 висловили гіпотезу, що результатом спалаху наднової є компактна вироджена зоря, що складається з нейтронів, — нейтронна зоря.

1952 спільно з Р. Мінковським ототожнив декілька дискретних джерел радіовипромінювання із залишками наднових зір, зокрема джерело Лебідь А (Cygnus A).

Виявив тонковолокнисту структуру Крабоподібної туманності.

Визнання

  • Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1954).
  • Медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1955).
  • Премія Генрі Норрісf Рассела Американського астрономічного товариства (1958).
  • На честь Бааде названо астероїд (1501 Baade), кратер та долину на Місяці, один із двох телескопів Магеллана.
  • Область неба з відносно невеликою кількістю міжзоряного пилу в напрямку на центр Чумацького Шляху в сузір’ї Стрільця називають Вікнами Бааде (використовують для спостережень центру нашої Галактики, вільного від хмар газу й пилу).
  • Пульсар у центрі Крабоподібної туманності названо зорею Бааде (уперше показав, що ця зоря є залишком вибуху наднової 1054 і «відповідальна» за утворення туманності).

Додатково

Коли почалася Друга світова війна, з’ясувалося, що Бааде, який приїхав до США 1931, не оформив належним чином нове громадянство: має документи, видані йому в Німеччині, фактично громадянин ворожої держави. Перебуваючи під домашнім арештом у обсерваторії Маунт-Вілсон, Бааде провів серію надзвичайно плідних для астрофізики спостережень. Введене на час війни світломаскування знищило потужний «світловий смог», який створювали вогні Лос-Анджелеса, розташованого неподалік від обсерваторії Маунт-Вілсон. Бааде декілька років мав доступ до найбільшого на той час телескопа в світі, оскільки інших співробітників обсерваторії призвали на військову службу.

Праці

  • Evolution of Stars and Galaxies. Cambridge : Harvard University Press, 1963. 321 p.

Література

  1. Donald E. Osterbrock, Walter Baade: A Life in Astrophysics. Princeton; Oxford : Princeton University Press, 2001. 270 p.
  2. Osterbrock D. E. Walter Baade. Dynamical Astronomerat Goettingen, Hamburg, MountWilson, and Palomar Observatories. New York : American Institute of Physics, 2002. 940 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Бааде, Вальтер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бааде, Вальтер (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶