Багатозадачність

Багатозада́чність — багатозначний термін:

1) В інформаційних технологіях — властивість операційної системи чи середовища програмування забезпечувати можливість паралельної (або псевдопаралельної) обробки кількох процесів.

Історична довідка

Термін «багатозадачність» вперше з’явився в 1960-х. Він використовувався стосовно комп’ютерних систем, які виконували кілька алгоритмічних процесів одночасно. Потім став застосовуватися у психології.

Характеристика

У процесі обробки даних багатозадачність не означає виконання кількох дій водночас. Виконується одночасно більше однієї задачі (одна задача обробляється, інша очікує черги). Здійснюється перемикання процесора комп’ютера з однієї задачі на іншу. Під час частих перемикань процесора виникає видимість паралельного виконання задач. Справжня багатозадачність операційної системи можлива тільки в багатопроцесорних (кількаядерних системах) або в розподілених обчислювальних системах.

2) У психології — виконання людиною водночас кількох завдань, справ тощо. Насправді йдеться про постійне переключання з однієї справи на іншу.

Наслідки постійних перемикань: наш мозок переключається за рахунок функцій, які контролюють процеси й визначають послідовність виконання завдань. Фактично ми працюємо повільніше.

Мінуси багатозадачності: заважає зосередитися; мозок швидше втомлюється; знижує продуктивність.

Додатково

Вчені з Національного інституту здоров’я і медичних досліджень (м. Париж, Франція) довели, що наш мозок не може обробляти більше двох складних завдань одночасно. Коли учасникам експерименту давали три завдання, вони постійно забували про одну з трьох справ і частіше помилялись.

Нейробіолог А. Яаскеляйнен з лабораторії мозку та розуму факультету біомедичної інженерії та обчислювальних наук Школи науки Університету Аалто (Фінляндія) здійснив наукові дослідження, за результатами яких встановлено: якщо людина виконує водночас кілька завдань і приділяє кожному 5–10 хвилин, вона знижує продуктивність на понад 30 %.


Література:

Буров Є. Комп’ютерні мережі. 2-ге вид., онов. і допов. Львів : Бак, 2003. 584с.

Варій М. Й. Загальна психологія. 3-тє вид., випр. і допов. Київ : Центр учбової літератури, 2009. 1007 с.

Mark G. Multitasking in the Digital Age. San Rafael : Morgan & Claypool, 2015. 97p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багатозадачність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатозадачність (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶