Багатоніжка (Polypodium)

Багатоніжка звичайна. Фото С. С. Савчука

Багатоні́жка, солодиця (Polypodium; від грец. грец. «πολύς» – «багато» і «πόδίον» – «ніжка») — рід папоротеподібних рослин родини багатоніжкових.

Таксономія і характеристика

У складі роду близько 75 видів епіфітних та наземних папоротей, з них в Україні відомо 2: багатоніжка звичайна та багатоніжка проміжна.

Багаторічні трав’яні рослини з повзучим, розгалуженим, вкритим клиноподібними лусочками кореневищем. Вайї розташовані на кореневищі у два ряди, їхні черешки зчленовані з кореневищем, платівки перисті або перисто-надрізані, шкірясті; сегменти довгасто- або лінійно-ланцетні, цілокраї або більш-менш дрібнозубчасті. Соруси округлі або овальні, розташовані рядами по обидва боки від центральної жилки на нижньому боці платівки, на спинці кінців її гілочок; індузій відсутній. Спори від овальних до довгастих, бородавчасті.

Багатоніжка звичайна — це багаторічні трав’яні рослини, 8–50 см заввишки з повзучими, м’ясистими, розгалуженими кореневищами та бурими списоподібними довгозагостреними на верхівці плівками. Вайї вічнозелені, шкірясті, розвиваються у другій половині весни, розміщені на кореневищі дворядно. Черешки зчленовані, у 2–4 рази коротші за платівку, голі, невиразно крилаті, біля основи з бурими лусками. Платівка в обрисі довгастолінійно-ланцетна або довгасто-широколанцетна, глибоко розсічена на лінійно-ланцетні, трохи зігнуті, розширені біля основи і збігаючі по загальному стрижню, зазвичай цілокраї сегменти. Жилкування сегментів перисте, бічні жилки вилчасто двічі- розгалужені (дуже рідко на нижніх сегментах тричі-розгалужені), кожна гілочка закінчується вільно, не досягаючи краю сегмента, на верхівці потовщена. Соруси округлі, розташовані на нижньому боці платівки в два ряди, без індузія, кільце спорангія складають 11–16 потовщених клітин. Спори бобоподібні, жовті, дрібногорбкуваті. Спороношення відбувається в липні — вересні. Хромосомне число виду 2n = 148, 222.

Багатоніжка проміжна — багаторічні, трав’яні рослини, 30–60 см заввишки. Кореневища розгалужені, на верхівці вкриті яйцеподібними лусками, 20–50 мм завдовжки. Вайї досить великі, платівки до 26–28 см завдовжки, 12–15 см завширшки, овальні або яйцеподібно-ланцетні, частіше загострені, шкірясті. Починаючи з середини літа вайї засихають, а нові розвиваються восени. Сегменти ланцетно-довгасті, поступово загострені, по всьому краю зазубрені; вторинні жилки тричі-чотири-вилчасті, з нахиленими до верхівки вилочками. Соруси еліптичні або округлі, розміщені між краєм і серединною жилкою сегмента. Спори жовті, бобоподібні або довгастобобоподібні, з нечіткою дрібногорбкуватою скульптурою. Спороношення відбувається в серпні — жовтні, листопаді. Хромосомне число 2n = 222.

Поширення та екологія

Папороті роду багатоніжка поширені в лісах і на скелях у тропічних (див. Тропічні пояси), рідше субтропічних (див. Субтропічні пояси) і помірних зонах Земної кулі. Багатоніжка звичайна поширена в лісах на затінених скелях і кам’янистих місцях, рідше на ґрунті переважно в рослинних угрупованнях наскельної та лісової (хвойні та змішані ліси) рослинності. Вид спорадично поширений в лісових і лісостепових, дуже рідко в степових районах України. Багатоніжка проміжна зростає на скелях, переважно вапнякових, рідше на глинистому ґрунті. В Україні трапляється дуже рідко на Закарпатті й у Криму.

Література

  1. Цвелев Н. Н. Краткий конспект сосудистых споровых растений Восточной Европы // Новости систематики высших растений. 2005. № 37. С. 7–32.
  2. Мінарченко В. М., Тимченко І. А., Двірна Т. С. та ін. Лікарські папоротеподібні, плауноподібні та хвощеподібні України. Київ : Паливода А. В., 2018. 183 с.
  3. Liu Sh., Wang Zh., Su Yi. et al. Comparative Genomic Analysis of Polypodiaceae Chloroplasts Reveals Fine Structural Features and Dynamic Insertion Sequences // BMC Plant Biology. 2021. № 21 (31). P. 1–15. URL: https://bmcplantbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12870-020-02800-x

Автор ВУЕ

Л. В. Зав’ялова,

В. В. Протопопова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зав’ялова Л. В., Протопопова В. В. Багатоніжка (Polypodium) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатоніжка (Polypodium) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶