Баддя

Баддя прохідницька. Кошик для гірничої породи. Ілюстрація з книги Г. Агриколи «De Re Metallica» («Про гірництво та металургію», 1556).
Баддяний підйом у пізньому Середньовіччі.

Баддя́ (цебро́, цебе́р) — конічна або циліндрична за формою посудина; багатозначний термін:

1) Дерев'яна (рідше металева) зрізана діжка для господарських потреб.

2) Цеберка — велике відро; дерев’яна посудина конічної форми з прикріпленою дужкою, призначена для зберігання та перенесення рідини.

3) Велике дерев’яне або металеве відро конічної чи циліндричної форми. Ним підіймають воду з колодязя, руду або ґрунт із шахт.

4) Давнє дерев'яне кругле корито, в якому прали або золили — випарювали матерчасті вироби у розчині золи.

5) Баддя прохідницька — елемент баддяного підйому, що слугує кабіною для підіймання породи, обладнання, матеріалів, а також людей під час будівництва вертикальних гірничих виробок. Складається з циліндричного корпусу та шарнірно поєднаної з ним дуги.

Прохідницька баддя може бути несамоперекидною (місткістю від 0,75 до 1 м3) чи самоперекидною (місткістю від 1 до 6,5 м3). Друга не потребує ручної праці та скорочує тривалість циклу підіймання.

Застосування прохідницької бадді докладно описав Г. Агрикола у першій європейській гірничо-металургійній енциклопедії «Про гірничу справу» (лат. De Re Metallica; 1556). Малою баддею вручну підіймали близько 35 кг вантажу, а великою (за допомогою кінного рушія) — близько 210 кг. Прохідницькі бадді застосовувалися у будівництві шахт-копанок, глибоких колодязів тощо.

Додатково

Баддяний підйом — тимчасова шахтна установка, яку застосовують у будівництві вертикальних, а також горизонтальних або похилих виробок для підйому і спуску людей, матеріалів та інструментів, видачі породи, а ще — огляду кріплення і підвісного обладнання. Конструкція включає підіймальне обладнання (бадді, підіймальні машини, підіймальні і напрямні канати, завантажувальні і розвантажувальні механізми) і гірничотехнічні споруди (будівлю підіймальної машини, приймальний і вантажний бункери, копер тощо).

Баддяні підіймальні машини належать до неврівноважених систем. За режимом роботи розрізняють одно- і двокінцеві, за числом барабанів — одно- і двобарабанні. Привод, як правило, асинхронний.

Перевагами баддяного підйому є гнучкість режиму роботи, простота систем асинхронного привода, невеликі первинні витрати на обладнання. Серед недоліків — низький коефіцієнт корисної дії (0,2–0,4); складність управління рухом на зниженій швидкості.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Agricolae G. De Re Metallica libri XII. London : Forgotten Books, 2018. 592 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Баддя // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баддя (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶