Бадмінтон

Бадмінто́н (англ. badminton, від Badminton — назва маєтку Бадмінтон у графстві Глостершир, Велика Британія) — вид спорту, гра на корті з воланом і ракеткою. Входить до програми Літніх Олімпійських ігор.

Історична довідка

Бадмінтон походить від давньої гри у волан, яка існувала у Стародавній Греції, Китаї, Японії, Індії та країнах Африки. 1122 до н. е. у Китаї була поширена гра в м’яч із пір’ям («ді-дзяу-ци»). В Японії подібна гра мала назву «ойбане» («літаюче перо»).

Витоки сучасного спортивного бадмінтону — в індійській грі «пуне». Група офіцерів англійських колоніальних військ, які повернулися з Індії, 1872 продемонструвала гру з воланом у маєтку Бадмінтон. Гра отримала свою назву від назви маєтку. На основі бадмінтону згодом виник теніс.

Перший бадмінтонний клуб створено 1875, перші правила гри видано 1887, першу Міжнародну асоціацію бадмінтону засновано 1893.

Офіційні змагання з бадмінтону започатковано 1898 в Англії. 04.04.1899 у м. Лондоні відбувся перший Всеанглійський чемпіонат. Відтоді щорічно (крім років світових воєн) проходить «Відкритий чемпіонат Англії», його вважають неофіційним чемпіонатом світу.

05.07.1934 створено Всесвітню федерацію бадмінтону, її засновниками були Англія, Вельс, Данія, Ірландія, Канада, Нідерланди, Нова Зеландія, Франція, Шотландія. На 2021 Всесвітня федерація включає асоціації 194 країн світу.

Основними турнірами з бадмінтону є Кубок Томаса (Чемпіонат світу серед чоловічих національних команд, відбувається з 1948), Кубок Убер (Чемпіонат світу серед жіночих національних команд, з 1956), Кубок Судірмана (Чемпіонат світу серед змішаних національних команд, з 1989). Від 1977 Всесвітня федерація організує офіційні особисті чемпіонати світу. Від 1992 змагання з бадмінтону включені до програми Олімпійських ігор. Відбуваються також особисті турніри — Суперсерії та Гран-прі.

1967 засновано Європейську конфедерацію бадмінтону, до неї увійшли Австрія, Бельгія, Велика Британія, Данія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія, Фінляндія, Чехословаччина, Швеція, Швейцарія. На 2021 Європейська конфедерація включає федерації 52 країни. 1968 організовано перший Чемпіонат Європи.

На 2021 у змаганнях з бадмінтону на Олімпійських іграх брали участь 75 країн світу. Провідні країни, які завоювали найбільше медалей, — Китай (41), Індонезія (19), Республіка Корея (19). Найтитулованіша спортсменка — Гао Лін (нар. 1979, Китай), володарка 4 олімпійських нагород.

Характеристика

У бадмінтон грають через сітку, натягнену на висоті 1,55 м на прямокутному (13,4 х 6,1 м — для парної гри і 13,4 х 5,18 м — для одиночної) майданчику. Ракетка — типу тенісної (680 мм завдовжки та 230 мм завширшки), волан з натуральних або синтетичних матеріалів (вагою 4,74–5,5 г).

Мета гри — не допустити падіння волана на свій майданчик і приземлити його на боці противника. За технікою і тактикою бадмінтон схожий з тенісом.

Сучасні правила гри запроваджено 2006. Матч складається з трьох геймів і триває до виграшу двох геймів із трьох. Гейм виграє сторона, яка першою набрала 21 очко. Стороні, яка виграла гейм, зараховують очко. Сторона виграє розіграш, якщо суперник помилився або волан опинився поза грою, торкнувшись корту на стороні суперника. У разі рахунку «20:20» сторона, яка першою отримала перевагу у 2 очки, виграє гейм. У разі рахунку «29:29», сторона, яка виграла тридцяте очко, виграє гейм. Сторона, яка виграла гейм, першою подає в наступному геймі. Бадмінтон — також один з найпоширеніших засобів активного відпочинку. За дослідженнями медиків належить до п’ятірки найкорисніших для здоров’я видів фізичної активності.

Бадмінтон в Україні

Роком народження бадмінтону в Україні вважають 1960, коли відбувся перший матч між командами міст Львова і Москви. 1961 УРСР увійшла до Федерації бадмінтону СРСР, були організовані перші змагання за участю команд Києва, Харкова, Львова та інших міст України.

1962 змагалися команди союзних республік: України, Білорусії, Росії, Азербайджану, Казахстану, Таджикистану. Того ж року в Україні відбувся перший республіканський чемпіонат, переможцями якого стали А. Карцуб (Львів) та В. Ліфшиць (Харків).

1963 пройшов перший чемпіонат СРСР, 1965 уперше чемпіонами СРСР стали українські бадмінтоністи: пари А. Карцуб — О. Марчева (м. Львів) та В. Ліфшиць — Ю. Єрмолаєв (м. Харків). 1974 СРСР прийнято до Всесвітньої федерації бадмінтону, 1975 — до Європейської конфедерації. Відтоді українські бадмінтоністи отримали можливість брати участь в офіційних змаганнях, організованих Всесвітньою та Європейською федераціями.

Унікальне досягнення мав майстер спорту міжнародного класу К. Вавілов — 32-разовий чемпіон СРСР і 42-разовий чемпіон України, 2-разовий володар Кубка Європи.

Розвитком бадмінтону в Україні опікується Федерація бадмінтону України (засновано 1992). Україна є членом Всесвітньої федерації бадмінтону та Європейської конфедерації бадмінтону.

27–28.04.2019 у м. Києві вперше пройшов щорічний конгрес Європейської конфедерації бадмінтону.

Дім бадмінтону (неформальна назва офісу Федерації бадмінтону України) відкрив свої двері для усіх любителів бадмінтону у березні 2018 у м. Києві.

Щороку проводяться командні та особисті Чемпіонати України, спортсмени України беруть участь у міжнародних турнірах та чемпіонатах. Українські спортсмени входять до сотні найкращих спортсменів світу та 6 разів брали участь у Олімпійських іграх. 27.04–02.05.2021 відбувся Чемпіонат Європи з бадмінтону в м. Києві, у ньому взяли участь 220 гравців з 36 країн Європи.

Додатково

У бадмінтон грає кожна п’ятдесята людина у світі.

Швидкість польоту волана у грі в бадмінтон становить близько 400 км на годину.

Література

  1. Костин В. А. Азы бадминтона. Москва : Московский государственный индустриальный университет, 2007. 76 с.
  2. Смирнов Ю. Н. Бадминтон. 2-е изд., испр. и доп. Москва : Советский спорт, 2011. 125 с.
  3. Weatherford L. Rule Book of Games: Badminton. Maroussi : Alpha Editions, 2018. 212 p.
  4. Левенштейн В. Усе буде бадмінтон. Історія та постаті українського бадмінтону. Київ : Академія, 2021. 253 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бадмінтон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бадмінтон (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶