Базальні ядра

Базальні ядра та пов'язані з ними структури

База́льні я́дра, основні́ я́дра, база́льні га́нглії — комплекс підкіркових нейронних вузлів сірої речовини в товщі півкуль головного мозку хребетних тварин.

Історична довідка

Базальні ядра, основні ядра або базальні ганглії — назва комплексу за попередньою анатомічною номенклатурою зумовлена його заляганням у товщі білої речовини, ближче до основи кінцевого мозку. За сучасною Міжнародною анатомічною номенклатурою виділено два нових підрозділи:

  • основну частину кінцевого мозку;
  • основні ядра й структури утворів.

Характеристика

До основної частини належать структури, які попередньо відносили до інших розділів. Тепер у складі основної частини розглядають вентральний палідум та вентральний стріатум, що можуть розглядатися також як частини базальних ядер. До основної частини кінцевого мозку входять: мигдалеподібне тіло, огорожа, вентральний палідум, вентральний стріатум, периферійна частина нюхового мозку, передня нюхова частка. До основних ядер та структур утворів відносять: хвостате ядро, сочевицеподібне ядро, смугасте ядро, внутрішню капсулу, променистий вінець, асоціативні і спайкові волокна кінцевого мозку. До базальних ядер належать: смугасте тіло (складається з хвостатого і сочевицеподібного ядер), огорожа, мигдалеподібне тіло. Базальні ядра — це підкіркові рухові центри, які формують стріопалідарну систему, що є основною частиною екстрапірамідної системи (складається з двох частин: стріатума і палідума). До стріатума належать хвостате ядро і лушпина. До палідума — бічні і середні бліді кулі. В широкому значенні функціонально до базальних ядер додатково відносять субталамічне ядро і чорну речовину, розташовану в середньому мозку. Вхід імпульсів у базальні ядра здійснюється через смугасте тіло. Воно отримує імпульси з кори великих півкуль, чорної речовини, ядра шва, ретикулярної формації.

Функції

Базальні ганглії забезпечують регуляцію рухових і вегетативних функцій, беруть участь в здійсненні інтеграційних процесів вищої нервової діяльності. У ссавців вони асоційовані із мисленням, емоціями, навчанням. Структури стріопалідарної системи відповідають за звичайні, автоматичні рухи (біг, ходіння тощо); тонус м’язів (див. М’язова система); деякі автономні (вегетативні) реакції (зокрема терморегуляцію та вуглеводний обмін). Структури стріатума відповідають за сповільнення, а палідума — за прискорення рухів. Функції базальних ядер визначаються їхньою взаємодією з іншими частинами центральної нервової системи. Вони формують нейронні петлі, що з’єднують таламус і найважливіші зони кори півкуль мозку: моторну, соматосенсорну і лобову. Базальні ганглії зв’язані між собою і з деякими областями стовбура мозку. Хвостате ядро і лушпина виконують такі функції:

До специфічних функцій лушпини відносять дихальні рухи, вироблення слини та інші аспекти харчової поведінки, забезпечення живлення шкіри і внутрішніх органів. Функції блідої кулі:

  • розвиток орієнтовною реакції;
  • контроль рухів кінцівок;
  • харчова поведінка;
  • міміка;
  • прояв емоцій;
  • забезпечення допоміжних рухів, координаційних здібностей.

До функцій огорожі і мигдалеподібного тіла відносяться:

Розмір і стан окремих базальних ядер впливає на емоційну поведінку, довільні і мимовільні рухи людини, а також вищу нервову діяльність.

Література

  1. Плахтій П., Кучерук О. Фізіологія людини. Нейрогуморальна регуляція функцій. Київ : ВД «Професіонал», 2006. 336 с.
  2. Маруненко І. М., Неведомська Є. О., Волковська Г. І. Анатомія, фізіологія, еволюція нервової системи. Київ : Центр учбової літератури, 2019. 184 с.
  3. Ярошенко Д. С. Токсичні моделі паркінсонізму: історія та перспективи // Український журнал медицини, біології та спорту. 2021. Т. 6. № 3 (31). С. 78–84.
  4. Orpella J., Mas-Herrero E., Ripollés P. et al. Language Statistical Learning Responds to Reinforcement Learning Principles Rooted in the Striatum // PLoS Biology. 2021. № 19 (9). P. 1–23. URL: https://journals.plos.org/plosbiology/article?id=10.1371/journal.pbio.3001119

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Базальні ядра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базальні ядра (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶