Базидія

Бази́дія (фр. baside, від лат. basis — основа, з грец. βάσις — крок, хода, стопа) — мікроскопічна споротвірна структура, засіб статевого розмноження базидієвих грибів.

Розвиток базидій

Базидії можуть утворюватися з поодиноких клітин у стані спокою — телейтоспор (у сажкових та іржастих грибів), або з верхівкових клітин гіфів дикаріотичного міцеліюагарикоміцетів). Для розвитку базидії необхідне злиття двох ядер дикаріотичної (з попарно зближеними гаплоїдними ядрами) клітини в одне диплоїдне з наступним мейозом і утворенням здебільшого чотирьох гаплоїдних ядер, які мігрують з тіла базидії в базидіоспори через спеціальні вирости — стеригми.

За розвитку базидії з телейтоспор її дикаріонтичні ядра зливаються в ній, телейтоспора проростає вже диплоїдною базидією, в якій далі відбувається мейоз і формування гаплоїдних базидіоспор.

За розвитку з дикаріонтичних гіфів міцелію базидії утворюються з його верхівкових клітин. Процес починається з утворення невеликого бічного виросту — пряжки, яка спочатку має вигляд гачка загнутого донизу. Одночасно ядра дикаріону попарно діляться, внаслідок чого утворюються 4 ядра. З них 2 несестринських (походять від поділу різних ядер дикаріону) ядра прямують до верхівки гіфа, третє заходить у пряжку, а четверте рухається в нижню частину гіфа (нижче пряжки). Одночасно відбувається поділ самої клітини, причому одна перегородка відокремлює пряжку разом з третім ядром, а друга — верхню частину клітини від нижньої (де залишається четверте ядро). Кінцева клітина гіфа поділена на 3 окремих: верхню з 2 різностатевими ядрами, нижню з 1 ядром і бокову клітинку-виріст (тобто пряжку), теж з 1 ядром. Згодом пряжка нижнім кінцем доростає до нижньої клітини і зливається з нею, відновлюючи її дикаріотичність.

Верхня клітина поступово перетворюється на базидію. Вона збільшується в розмірах, а ядра дикаріону зливаються в 1 диплоїдне. Останнє ділиться тричі: вперше — внаслідок мейозу, і ще двічі — за допомогою мітозу з утворенням 8 гаплоїдних ядер. У більшості представників відділу базидієвих грибів половина ядер руйнується, а 4, що залишаються мігрують в спори. У результаті є 4 одноядерних спори. У деяких видів відділу зберігаються всі ядра з утворенням чотирьох двоядерних спор. На верхівці майбутньої базидії утворюється зазвичай 4 стеригми. У кожну стеригму переходить 1 (у переважної більшості видів) або 2 ядра разом з частиною цитоплазми базидії. Верхівки стеригм поступово розростаються, і перетворюються на базидіоспори.

У деяких базидієвих грибів утворюються дво- чи навіть восьмиспорові базидії (зрідка — одно- або триспорові). Базидії бувають поодинокі (якщо розвиваються з телейтоспор), або утворюються у великих кількостях на гіфах розвиненого дикаріотичного міцелію, формуючи суцільний шар — гіменій.

Типи базидій

Базидії бувають одноклітинними (голобазидії) або септованими (фрагмобазидії). Перегородки є поздовжні (наприклад, у представників порядку Tremellales) і поперечні (у представників порядку Uredinales). Фрагмобазидії з поздовжніми перегородками здебільшого поділені на 4 клітини. У базидій з поперечними септами кількість клітин значно варіює (2–4) залежно від систематичної групи.

За характером розташування веретена поділу під час мейозу й рівнями розташування ядер після другого мітозу, базидії поділяють на хіастичні й стихічні. У хіастичних базидіях під час мейозу диплоїдне ядро розташоване на верхівці, веретено поділу зорієнтоване перпендикулярно до поздовжньої осі. Після другого мітотичного поділу 4 гаплоїдних ядра із 8 розташовані на верхівці базидії майже на одному рівні. У стихічних базидіях під час мейозу ядро знаходиться поблизу центру, а веретено орієнтується паралельно до її поздовжньої осі. Після другого поділу дочірні гаплоїдні ядра розташовані в базидії на різних рівнях.

За типом відділення зрілих спор базидії ділять на балістоспорові й статоспорові. Найрозповсюдженішим і вихідним типом базидій є балістоспоровий. Зрілі спори з базидій цього типу відстрілюються від стеригм на певну відстань, що сприяє їх поширенню. Статоспорові базидії — похідний тип, який розвивався незалежно у багатьох неспоріднених між собою груп базидієвих грибів із закритими (гастероїдними) плодовими тілами. Зрілі спори відламуються від базидії, часто зі шматочком стеригми. Базидії більшості видів з голобазидіями (поділ ядра відбувається без утворення перегородки) булавоподібні з чотирма стеригмами на верхівці. У деяких представників форма значно варіює (наприклад, у гастероїдних видів): від мішкоподібної до округлої або, навпаки, сильно витягнутої. Фрагмобазидії з поперечними перегородками здебільшого циліндрично-веретеноподібні з бічними стеригмами; з поздовжніми перегородками — округлі з дуже довгими стеригмами.

Література

  1. Clémençon H. Cytology and Plectology of the Hymenomycetes. Berlin; Stuttgart : J. Cramer, 2004. 488 p.
  2. Калинець-Мамчур З. Словник-довідник з альґології та мікології. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2011. 399 с.
  3. Kirk P. M., Cannon P. F., Minter D. W. et al. Dictionary of the Fungi. 10th ed. Wallingford : CAB International, 2013. 771 p.
  4. Naranjo-Ortiz M., Gabaldón T. Fungal Evolution: Diversity, Taxonomy and Phylogeny of the Fungi // Biological Reviews. 2019. Vol. 94. Is. 6. P. 2101–2137.
  5. Halbwachs H., Harper C., Krings M. Fossil Ascomycota and Basidiomycota, With Notes on Fossil Lichens and Nematophytes // Encyclopedia of Mycology / Ed. by Ó. Zaragoza, A. Casadevall. Amsterdam : Elsevier, 2021. P. 378–395.

Автор

М. П. Придюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Придюк М. П. Базидія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базидія (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶