Бакалавр

Бакала́вр (пізньолат. baccalarius — юнак, студент, від bacca — ягода, плід і laureatus — увінчаний лавровим вінком) — передбачений Болонським процесом освітній або науковий ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти; у Франції та деяких інших країнах — ступінь, що присуджується випускникам середніх шкіл після складання відповідних іспитів і дає право на навчання в університеті.

Характеристика

У зв’язку з переходом на двоступеневу систему здобуття вищої освіти в Україні відповідно до європейських стандартів уніфіковано освітньо-кваліфікаційні рівні. У 2006/2007 навчальному році в закладах вищої освіти (ЗВО) України на всіх програмах підготовки фахівців першого (бакалаврат) і другого (магістратура) циклів запроваджено Європейську кредитну трансферно-накопичувальну систему [(ЄКТС) з англ. European Credit Transfer System — ECTS]. Підготовка фахівців здійснюється за освітніми (див. Освітньо-професійна програма) чи науковими програмами на таких рівнях вищої освіти:

  • початковий — із присвоєнням освітньо-професійного ступеня «молодший бакалавр»;
  • перший (бакалаврський) — із присвоєнням ступеня «бакалавр»;
  • другий — із присвоєнням ступеня «магістр»;
  • третій (освітньо-науковий / освітньо-творчий) — із присвоєнням ступеня «доктор філософії»;
  • вищий науковий — із присвоєнням ступеня «доктор наук».

Молодший бакалавр — це освітній або освітньо-професійний ступінь, який отримує здобувач на початковому рівні вищої освіти. Його присуджує ЗВО за результатами успішного виконання освітньої програми, обсяг якої становить 120 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра на основі фахової передвищої освіти ЗВО має право визнати й перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначений стандартом вищої освіти (див. Стандарт освіти). Необхідною умовою для отримання ступеня молодшого бакалавра є наявність повної загальної середньої освіти у здобувача.

Освітньо-професійний ступінь фахового молодшого бакалавра здобувач отримує на рівні фахової передвищої освіти. Підготовка фахових молодших бакалаврів здійснюється за освітньо-професійними програмами, розробленими відповідно до тих самих галузей знань і спеціальностей, що й підготовка фахівців з вищою освітою. Навчають фахових молодших бакалаврів зазвичай заклади фахової передвищої освіти (фахові коледжі), а також заклади професійно-технічної освіти (професійні училища, ліцеї) та вищої освіти (інститути, університети) за наявності відповідної ліцензії.

Освітній ступінь бакалавра присуджує ЗВО у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180–240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти ЗВО має право визнати й перезарахувати кредити ЄКТС. Максимальний обсяг кредитів визначено стандартом вищої освіти і передбачає набуття відповідних фахових компетентностей, що забезпечать доступ до професійної кар’єри та подальшого навчання. Документ про вищу освіту видає заклад вищої освіти лише за освітньою програмою, акредитованою відповідно до Закону України «Про вищу освіту». У дипломі бакалавра зазначено назву закладу вищої освіти, що видав документ, назву освітньої програми, а також професійну кваліфікацію. Додаток до диплома бакалавра європейського зразка містить інформацію про результати навчання, освітні компоненти, отримані оцінки та кількість кредитів ЄКТС здобувача.

Систему підготовки бакалаврів у закладах вищої освіти багатьох країн світу й в Україні називають бакалаврат. Програма бакалаврату передбачає здебільшого 3- або 4-річну початкову фундаментальну підготовку в обраній сфері діяльності. Програми бакалаврату — широкопрофільні, мають загальнонауковий і загальнопрофесійний характер.

Джерела

  • Про вищу освіту: Закон України № 1556-VII від 1 липня 2014 р. // Відомості Верховної Ради. 2014. № 37–38. Ст. 2004. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text
  • Про фахову передвищу освіту: Закон України № 2745-VIII від 6 червня 2019 р. // Відомості Верховної Ради. 2019. № 30. Ст. 119. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2745-19#Text
  • Про повну загальну середню освіту: Закон України № 463-IX від 16 січня 2020 р. // Відомості Верховної Ради. 2020. № 31. Ст. 226. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20#Text

Література

  1. Освітні реформи: місія, дійсність, рефлексія / За ред. В. Кременя, Т. Левовицького, В. Огнев’юка та ін. Київ : ТОВ «Видавниче підприємство “ЕДЕЛЬВЕЙС”», 2013. 460 с.
  2. Сердюк Н. Ю. Основні напрями реформування сучасної вищої освіти України // Професійна освіта: методологія, теорія та технології. 2017. № 5. С. 217–230.
  3. Дічек Н. П., Саух П. Ю., Євтух М. Б. та ін. Парадигми розвитку та тенденції реформування шкільної освіти в Україні у добу незалежності. Київ : Педагогічна думка, 2022. 507 с.
  4. Біловус Л. І., Гомотюк О. Є., Яблонська Н. М. Формування комунікативної компетентності бакалаврів із використанням інформаційних технологій під час навчання // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. 2023. № 1. С. 73–78.

Автор ВУЕ

Г. М. Тимошко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тимошко Г. М. Бакалавр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бакалавр (дата звернення: 8.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶