Бактеріоскопія

Бакте́ріоскопі́я — виявлення та вивчення бактерій за допомогою мікроскопа. Є основою мікроскопічного методу для лабораторної діагностики багатьох інфекційних захворювань: гонореї, менінгококового менінгіту, туберкульозу, лепри, сифілісу, поворотного тифу, лептоспірозу тощо. Проводять зорове дослідження різних дрібних об’єктів (від 0,2 мм до 0,0000002 мм) як за допомогою звичайного світлового мікроскопа, так і сучасних приладів (зі збільшенням від декількох десятків до сотень тисяч разів).

Історична довідка

Уперше мікробів побачив А. Левенгук за допомогою винайденого ним мікроскопа. Відкриття А. Левенгука привернуло увагу інших натуралістів і стало початком морфологічного періоду в історії мікробіології (тривав близько двох століть).

Характеристика

Мікроскопічний метод, на якому заснована сучасна бактеріоскопія, базується на застосуванні мікроскопів різної модифікації: імерсійного, фазово-контрастного, аноптрального, темнопольного, люмінесцентного, поляризаційного, інтерференційного, електронного й імуноелектронного. Перевагою перед іншими методами лабораторної діагностики є швидкість отримання результатів дослідження (30–60 хв.). Звичайний світловий мікроскоп використовують для визначення морфологічних і тинкторіальних (особливості фарбування бактерій: інтенсивність, рівномірність тощо) властивостей мікроорганізмів у випадках, коли структури об’єкта досить контрастні і добре помітні. Найчастіше застосовують світлову мікроскопію з імерсійним об’єктивом. Морфологію та взаємне розташування бактерій враховують у процесі ідентифікації збудника захворювання, що є частиною інших методів мікробіологічної діагностики інфекційних захворювань.

Література

  1. Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія / За ред. В. П. Широбокова. 3-тє вид., онов. та допов. Вінниця : Нова книга, 2021. 920 с.

Автор

О. В. Ганчо


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ганчо О. В. Бактеріоскопія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бактеріоскопія (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶