Бактеріурія

Бактеріурі́я — наявність бактерій у сечі.

Спостерігається під час запальних захворювань нирок і сечовивідних шляхів, інколи за лептоспірозу й бруцельозу. Для оцінки бактеріального збудника й чутливості до антибактеріальних засобів проводять бактеріологічне дослідження сечі.

За справжньої бактеріурії вміст бактерій у 1 мл сечі становить понад 105 (100 тис.) колоній. Менша кількість бактерій свідчить про несправжню бактеріурію, спричинену зовнішнім забрудненням сечі.

Справжня бактеріурія спостерігається за інфекційних запальних захворювань органів сечової системи й супроводжується підвищеним вмістом у сечі лейкоцитів (більше 8 в полі зору).

Низхідний (гематогенний) шлях інфікування реалізується за системних інфекційних запальних процесів внаслідок метастатичного заносу бактерій із віддалених вогнищ (тонзиліт, остеомієліт, мастит, фурункульоз тощо). Провідна роль у гематогенному інфікуванні належить стафілококу й стрептококу.

Висхідний (уриногенний) шлях інфікування відбувається через уретру й міхурово-сечовідно-мискові рефлюкси. Провідна роль в уриногенному інфікуванні належить ентеробактеріям (кишкова паличка, протей та ін.). Уриногенному інфікуванню сприяють інфекційні запальні процеси товстої кишки, піхви, недотримання гігієни.

Порушення евакуації сечі, наявність сечових дренажів і адгезія бактерій до уротелію (багатошарового епітелію, що вкриває сечовивідні шляхи від ниркової миски до уретри) стають умовою персистенції (тривалого збереження) сечової інфекції.

Механізмами захисту виступають бар’єрна функція слизової оболонки сечових шляхів, плин сечі та негайна неадаптивна запальна реакція. Антибактеріальну терапію інфекційного запального процесу в нирках і сечових шляхах проводять під контролем антибіотикограми.

Безсимптомна бактеріурія характеризується низькою вірулентністю уропатогенів або ослабленою відповіддю макроорганізму на бактеріальну агресію. Частіше зустрічається за імунодефіцитних станів, у вагітних, людей похилого і старечого віку. Безсимптомна бактеріурія зрідка призводить до розвитку інфекційного запального процесу в нирках і сечових шляхах. Виключення становлять вагітні, у яких гострий пієлонефрит без лікування бактеріурії розвивається в 20–40% випадків. Лікування безсимптомної бактеріурії під час вагітності знижує ризик гострого пієлонефриту до 0–5,3%.

Бактеріурію реєструють у 20 % жінок і 10 % чоловіків старших 65 років. Питання відносно доцільності лікування безсимптомної бактеріурії у людей похилого і старечого віку залишається відкритим. У літніх людей безсимптомна бактеріурія має доброякісний характер, нерідко виявляє протективну дію. Необґрунтоване призначення антибактеріальних препаратів зрідка буває успішним, сприяє колонізації сечових шляхів патогенними штамами мікроорганізмів. Лікуванню підлягає безсимптомна бактеріурія за виділення патогенних мікроорганізмів, наприклад, протей дивовижний (Proteus mirabilis), що розщеплюють сечовину й сприяють утворенню сечових конкрементів.

Література

  1. Пасєчніков С. П., Возіанов С. О., Лісовий В. М. та ін. Урологія / За ред. С. П. Пасєчнікова. 3-тє вид., випр. і допов. Вінниця : Нова Книга, 2019. 432 с.

Автор

Л. П. Саричев


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Саричев Л. П. Бактеріурія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бактеріурія (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶