Баланс сил

Бала́нс сил — зовнішньополітична концепція, основною засадою якої є ідея закономірності розвитку відносин між державами в межах певних циклів упродовж світової історії.

Історична довідка

Початки теорії балансу сил наявні у роботі давньогрецького історика Фукідіда «Історія Пелопонеської війни» (5–4 ст. до н. е.), де описано боротьбу між Делоським і Пелопонеським союзами полісів. Він трактував війну в контексті підтримання балансу сил між двома коаліціями держав, очолюваних Афінами і Спартою.

У період cередньовіччя політику балансу сил здійснювали держави Північної Італії, намагаючись зберегти незалежність на тлі суперництва Франції та імперії Габсбургів за вплив у регіоні. Класичну політику балансу сил здійснювала Англія в 17–19 ст., прагнучи не допустити домінування на європейському континенті однієї держави чи групи держав. Принцип балансу сил ліг в основу коаліцій європейських держав проти Наполеона (кінець 18 – початок 19 ст.).

Характеристика

Баланс сил є відносно нестійким станом системи міжнародних відносин і наслідком циклічного розвитку відносин між державами. Ситуація балансу сил передбачає рівність (паритет) економічного і військово-політичного потенціалів держав, що примушує їх утримуватися від використання насамперед військових засобів впливу. Йдеться не про повну рівність держав, а про відносну рівновагу сил. Порушення балансу сил виникає внаслідок спроби держави підвищити власний силовий потенціал. Наслідком порушення балансу сил може стати воєнний конфлікт, який часто призводить до зміни військово-політичних і економічних потенціалів залучених держав і зрештою сприяє відновленню балансу сил. Мета політики балансу сил — уникнути домінування в системі міжнародних відносин однієї держави чи групи країн.

Сучасний стан

Порушення балансу сил із боку окремих держав стало причинами двох світових воєн (див. Перша світова війна, Друга світова війна) у 20 ст. Невійськовим інструментом відновлення балансу сил є створення військових блоків (союзів) для урівноваження сили порушника балансу. На початку 20 ст. сформовано союз між Великою Британією, Росією і Францією (Антанту) з метою урівноваження зростаючого військового потенціалу Німеччини та її союзників Австро-Угорщини, Італії. Створення Організації Північноатлантичного договору (НАТО; 1949) стало відповіддю західних держав на зростаючу активність СРСР по розширенню впливу в Східній Європі та інших регіонах світу. Баланс сил складає основу теорії неореалізму (див. Неореалізм (міжнародні відносини)). Баланс сил між США і СРСР на основі гарантованого взаємного знищення покладено в основу біполярної системи міжнародних відносин (див. Біполярність), що дозволило підтримувати довготривалий міжнародний мир і стабільність на європейському континенті.

Баланс сил у системі міжнародних відносин початку 21 ст. ґрунтується на військово-політичному потенціалі США, зростаючому економічному і військовому впливові Китаю на регіональному і глобальному рівнях, а також діяльності формальних (Організація Об'єднаних Націй, НАТО) та неформальних (Група Семи, Група Двадцяти) міжнародних інститутів.

Література

  1. Morgenthau H. Politics Among Nations: The struggle for Power and Peace. 5th ed. New York : Knofp, 1973. 618 p.
  2. Walt S. The Origins of Alliances. Ithaca : Cornell University Press, 1990. 336 p.
  3. Sheehan M. The Balance of Power: History and Theory. London : Routledge, 2004. 240 p.
  4. Waltz K. N. Theory of International Politics. Long Grove : Waveland Press, 2010. 256 p.
  5. Манжола В., Божко С. Баланс сил // Політична енциклопедія / Гол. Ред. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 49.
  6. Mearsheimer J. J. The Tragedy of Great Power Politics. New York; London : W. W. Norton, 2014. 562 p.
  7. Баланс сил у світовій політиці // Політологічний енциклопедичний словник / Уклад.: Л. М. Герасіна, В. Л. Погрібна, І. О. Поліщук та ін. Харків : Право, 2015. 816 с.
  8. Simon L. The spectre of a Westphalian Europe? Abingdon : Routledge, 2018. 125 p.

Автор ВУЕ

С. Г. Федуняк

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Федуняк С. Г. Баланс сил // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баланс сил (дата звернення: 14.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶