Баланс трудових ресурсів

Бала́нс трудови́х ресу́рсів — прогнозно-економічний документ, що характеризує кількісний та якісний склад трудових ресурсів, їхній розподіл за видами зайнятості, сферами й галузями економіки, соціальними групами.

Історична довідка

Перші розрахунки балансу трудових ресурсів зроблено в колишньому СРСР під час складання балансу народного господарства за 1923–1924. До цього балансу увійшли показники:
а) робоча сила, зайнята у фабрично-заводській промисловості та на залізничному транспорті;
б) рух найманої робочої сили (сальдо на початок і кінець року);
в) середньорічна кількість працівників і відпрацьованих ними людино-днів. м

Під час складання першого п’ятирічного плану С. Струмилін (1928) розробив перспективний баланс трудових ресурсів із розподілом на міську та сільську місцевості, поділом осіб найманої праці за галузями народного господарства і з виділенням кількості незайнятості міського працездатного населення.

Основи сучасного балансу трудових ресурсів закладено 1939.

З кін. 1950-х почали розроблення щорічних балансів такого типу.

Загальна характеристика

У структурі балансу трудових ресурсів є дві частини, що мають кореспондувати:

  • ресурсна (наявність і склад трудових ресурсів);
  • розподільна (структура їхнього розподілу).

Система балансу і балансових розрахунків є основним інструментом планування використання трудових ресурсів, що містить: зведений баланс трудових ресурсів (звітний і прогнозний); балансовий розрахунок потреби в робочій силі відповідної професійно-кваліфікаційної підготовки; балансовий розрахунок перерозподілу робочої сили тощо.

Розроблення балансу трудових ресурсів здійснюють у два етапи. На першому складають попередній баланс за укрупненими показниками, що встановлюють на основі аналізу використання трудових ресурсів у звітному періоді, зміни кількості та статево-вікового складу робочої сили в прогнозному періоді. На другому етапі, з огляду на прогнозні обсяги суспільного виробництва й чисельності трудових ресурсів, здійснюють ув’язування потреби в кадрах із наявними ресурсами праці та напрямами їх перерозподілу.

Баланс трудових ресурсів — особливий статистичний інструмент для макроекономічного аналізу та планування розвитку трудових ресурсів, визнаний Міжнародною організацією праці на 13-й Міжнародній конференції статистиків.

Література

  1. Федотова Т. А. Ринок праці. Дніпропетровськ : Дніпропетровський національний університет, 2012. 184 с.
  2. Грішнова О., Дорош О., Шурпа С. Інвестування в людський капітал у системі чинників забезпечення гідної праці / За наук. ред. О. Грішнової. Київ : Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана, 2015. 224 с.
  3. Нижник В. М., Мартинова Л. Б., Зуб М. Я. та ін. Оцінка людського потенціалу: регіональний аналіз і прогноз / За наук. ред.
    В. М. Нижника. Хмельницький : Хмельницький національний університет, 2015. 502 с.
  4. Ушаков Д. С. Державне регулювання трудової міграції: чинник національної ефективності та регіональної конкурентоспроможності: (на прикладі м. Паттайя, Таїланд) // Актуальні проблеми економіки. 2016. № 6. С. 305–313.
  5. Цимбалюк С. О. Детермінанти трудової активності персоналу в системі мотивації // Актуальні проблеми економіки. 2017. № 1. С. 264–272.

Автор ВУЕ

Т. А. Федотова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Федотова Т. А. Баланс трудових ресурсів // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баланс трудових ресурсів (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
08.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶