Бальма, Жак

Бальма́, Жак (франц. Balmat, Jacques; 19.01.1762, с. Пелларен, тепер у складі м. Шамоні-Монблан, регіон Овернь — Рона — Альпи, Франція — вересень 1834, долина Сікст, тепер у регіоні Овернь — Рона — Альпи, Франція) — гірський провідник, один із перших альпіністів у світі.

Бальма, Жак

(Balmat, Jacques)

Місце народження Пелларен
Смерть 1834
Місце смерті долина Сікст
Напрями діяльності Альпінізм


Життєпис і діяльність

Народився у селянській сім’ї землероба. В юності займався вирощуванням сільськогосподарських культур, полюванням і пошуком кристалів та мінералів, які продавав мандрівникам, ювелірам і науковцям.

Натураліст О.-Б. де Соссюр (1740–1799; Швейцарія) уперше відвідав с. Шамоні (тепер у складі м. Шамоні-Монблан) 1760 і запропонував винагороду першим людям, які підкорять вершину Монблана.

Після невдалої спроби 07.06.1786 Бальма об’єднався з місцевим лікарем М. Г. Паккаром (1757–1827; тепер Франція) і 07.08 вони разом вирушили на Монблан. Після ночі, проведеної між двома льодовиками Боссон і Таконна на вершині Монтань-де-ла-Кот, за сприятливої погоди вони розпочали підйом. 08.08.1786 без жодного спорядження (мотузок, кригорубів чи захисту від сонця для очей), лише з дерев’яними палицями вони йшли від свого бівуаку упродовж 19 годин туди й назад. Це було безперервне сходження. Спуск відбувався вночі при світлі повного місяця.

Історики вважають цей перший підйом на висоту 4808 метрів початком ери альпінізму. Саме після нього гори стали притягати до себе увагу людей в усьому світі та з’явилася особлива діяльність і вид спорту, які отримали назву альпінізм.

Після підкорення Монблану Бальма отримав винагороду, обіцяну О. Б. де Сосюром. Король Сардинії (від неї тоді залежала Савойя) Віктор Амадей III наказав офіційно додати до його імені «прозваний Монблан». Бальма ще не менше 6 разів піднімався на вершину, зокрема 03.08.1787 разом із О. Б. де Соссюром і групою з 17 осіб (для Бальма це було третє сходження), а також 14.07.1808 з першою жінкою-альпіністкою М. Параді (1779–1839; тепер Франція). Паккар повернувся до своєї діяльності лікаря.

Під час наполеонівських воєн Савойя потрапила під контроль Франції, а Бальма став членом ради комуни. Він спробував також розводити овець мериносів у долині Шамоні. Загинув, упавши зі скелі під час пошуків золота в долині Сікст.

Визнання

День першого підйому на гору Монблан вважають днем народження альпінізму, тому 8 серпня у світі відзначають Міжнародний день альпінізму. На честь Бальма у м. Шамоні-Монблан встановлено два пам’ятники: медальйон з портретом (1878; скульптор Е. Сансон) і статуя — Бальма вказує О. Б. де Соссюру шлях на вершину Монблану (1887; скульптор Ж. Сальмсон), розташована на площі, що носить його ім’я.

Портрет Бальма виконав художник О. Верне (1789–1863; Франція), про нього писав А. Дюма, який 1832 відвідав с. Шамоні.

Вулиці у містах Женеві (Швейцарія) та Безьє (Франція) названі іменем Бальма.

Література

  1. Carrier M. Notice biographique sur Jacques Balmat, dit Mont-Blanc. Genéve : C. Gruaz, 1854. 23 p.
  2. Arve S. Jacques Balmat, le premier guide au Mont-Blanc. Notice biographique. Annecy : A. Perrissin, 1878. 37 р.
  3. Canac R. Jacques Balmat, dit «Mont-Blanc». Grenoble : Presses universitaires de Grenoble, 2009. 154 p.
  4. Spilmont J.-P. Jacques Bamat héros du mont Blanc. Chamonix : Editions Guérin, 2014. 302 p.
  5. Grévoz D. Jacques Balmat. Les ultimes traces d’un chercheur d’or. Les Houches : Les éditions du Mont-Blanc, 2018. 208 p.


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бальма, Жак // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бальма, Жак (дата звернення: 14.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶