Балістика

Балі́стика (нім. Ballistik, від грец. βάλλω — кидаю) — воєнно-технічна наука, що вивчає закони руху снаряда (кулі, бомби, ракети тощо) у каналі ствола і повітрі.

Ґрунтуючись на вищій математиці, теоретичній механіці, динаміці газовій, термодинаміці та інших науках, балістика визначає залежність траєкторії польоту від швидкості згоряння пороху, сили тяжіння, опору повітря, тертя та інших чинників.

Балістику поділяють на внутрішню і зовнішню. Внутрішня балістика вивчає закономірності явищ і процесів, що проходять у каналі ствола вогнепальної зброї при пострілі. Загальне завдання внутрішньої балістики — керування пострілом. Вона встановлює закономірності, які пов’язують різноманітні умови заряджання (розміри зарядної камери і каналу ствола; будова його нарізки; маса ствола, маса і будова снаряда; тиск форсування, залежний від будови ведучого пояска і нарізки ствола; маса заряду, марка пороху і термодинамічні характеристики порохових газів) із величинами, залежними від них, — балістичними елементами пострілу (шлях і швидкість снаряда у каналі ствола, тиск порохових газів, температура газів і їхня кількість на цей момент).

Закономірності горіння пороху в постійно замкненому об’ємі вивчає піростатика, рух снарядів і розширення порохових газів — піродинаміка. Зовнішня балістика вивчає рух снаряда у повітрі в умовах дії поля гравітаційного Землі та її обертання з моменту його вильоту з каналу ствола (пускового пристрою) до закінчення польоту (попадання в ціль, розриву снаряда тощо).

Зовнішню балістику спрямовано на

  • одержання вихідних даних для проектування артилерійських систем і ракетних комплексів, снарядів і ракет для них;
  • забезпечення випробувань нових систем;
  • оброблення результатів дослідних стрільб;
  • визначення дальності, висоти, швидкості, часу польоту снарядів, точності, купчастості стрільби;
  • визначення сил і моментів, які діють на снаряд у польоті;
  • розрахунки траєкторії;
  • оцінювання впливу різних чинників на політ снаряда;
  • складання таблиць стрільби (пуску ракет).

Література

  1. Вентцель Д. А. Внутренняя баллистика. Москва : Академия, 1948. 415 с.
  2. Шапорев Ю. Н. Внешняя баллистика. Киев : Киевское высшее военное авиационное инженерное училище, 1968. 522 с.
  3. Тарасов В. М., Тимошенко Р. І., Сорока В. С. Основні положення зовнішньої балістики ракет і снарядів. Київ : Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, 2002. 60 с.
  4. Телелим В. М., Тарасов В. М., Сорока В. С. та ін. Теоретичні основи стрільби і управління вогнем артилерії. Київ : Національний університет оборони України імені Івана Черняховського, 2004. 306 с.
  5. Carlucci D. E., Jacobson S. S. Ballistics: Theory and Design of Guns and Ammunition. 3rd ed. Boca Raton : CRC Press, 2018. 640 p.

Автор ВУЕ

В. П. Медвідь,

А. В. Ремез


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Медвідь В. П., Ремез А. В. Балістика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балістика (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
30.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶