Бамбук

Бамбу́к (Bambusa) — рід судинних рослин підродини бамбукові (Bambusoideae) родини тонконогові.

Таксономія і характеристика

Рід налічує близько 140 видів. Багаторічні вічнозелені рослини типової для злаків будови. Стебла бамбука (соломини) здерев’янілі, з численними вузлами, у верхній частині розгалужені, до 11 м заввишки. Характерна особливість усіх бамбукових — дуже швидке, до 0,75 м на добу, наростання стебла, що не властиво жодним іншим рослинам на Землі. Листки ланцетні, з дуже короткими черешками. Листкові пластинки різні за розмірами, мають добре розвинені поперечні анастомози між паралельними основними жилками, і бамбузоїдний тип анатомічної будови. Колоски багатоквіткові, розташовані по одному або групами на гілках, які зазвичай несуть лише лускоподібне листя. Квітки двостатеві, тип запилення — анемофілія. Зернівки здебільшого випадають із квіткових лусок, поширюються водою (див. Гідрохорія) або тваринами (див. Зоохорія). Кожна група, клон або вся популяція певного локалітету квітує 1 раз упродовж кількох десятиліть, причому одночасно і дуже рясно, після плодоношення зазвичай відмирає повністю або гинуть лише наземні пагони, а кореневища зберігаються.

Географічне поширення та екологія

Види роду бамбук поширені здебільшого в тропічному й субтропічному поясах Землі. Найбільше видове різноманіття бамбуків зосереджене в провінції Юньнань у Китаї, де поширені також ендемічні (див. Ендеміки) види й бамбукові ліси.

Використання

Рослини бамбуків широко використовують у будівельній і меблевій галузях промисловості. Більшість видів є сировиною у виробництві целюлози для паперу. Місцеві мешканці провінції Юньнань у Китаї виготовляють з бамбука побутові речі широкого вжитку: від дрібного кухонного приладдя і посуду до елементів оздоблення будинків, дошок для підлоги і бамбукових інструментів. Пагони багатьох видів бамбука їстівні, їх вживають у свіжому й консервованому вигляді. Харчова цінність бамбукових пагонів обумовлена значним вмістом білка (до 15,23 %), багатьох амінокислот, мікроелементів, вітамінів, низьким вмістом жирів (менше 2,4 %) і високим вміст клітковини (близько 6–8 %).

Додатково

Рослини південноамериканських видів бамбука (Ваmbusa) сягають висоти до 30 м і діаметру 20 см. У південноазійського дендрокаламуса гігантського (Dendrocalamus giganteus) стебло заввишки 40 м не поступається за висотою багатьом деревам. Серед бамбукових є також повзучі або виткі, іноді колючі ліаноподібні рослини, наприклад, азійська динохлоа (Dinochloa). Китайський бамбук багатовіковик довгоколосковий (Pleioblastus dolichanthus) має дуже примітивні багатоквіткові колоски з сильно видовженою і часто розгалуженою віссю, що більше схожі на гілочки волоті. Менш помітні колоски в загальних суцвіттях тропічного бамбука мелоканни (Melocanna). У пазухах розставлених нижніх квіткових лусок колоска вміщені не 1, а 2 або 3 квітки на приквіткових бічних осях. Мешканці гірської провінції Юньнань в Китаї живуть у бамбукових будинках, їдять бамбукові паростки, носять бамбукові капелюхи й черевики, готують їжу в посуді з міжвузлів бамбукового стебла, ходять по бамбукових мостах або перетинають річки на бамбукових плотах і в господарстві використовують бамбукові інструменти. Більшість повсякденного начиння фермерських будинків виготовлена з бамбука, наприклад, миски, палички, різні типи ложок і черпаків, посуд для приготування на пару, рисоварки, столи та стільці, різні типи контейнерів, інструменти для перенесення та багато іншого. Бамбуковий ліс утворений одним видом родини бамбукові (Indosasa sinica) площею 20 000 га в південно-східній частині Юньнаню забезпечує матеріал для будівель, меблів, штучної дошки, паперу, ткацтва, паличок для їжі, а також їстівними пагонами. Породи інших видів бамбукових (Dendrocalamus membranaceus і D. sinicus) використовують для виробництва деревини. Їхні стебла мають велику довжину й діаметр, складаються з довгих волокон, товстих стінок і міцної деревини. Завдяки якісній деревині ці види застосовують для заміни деревини у виробництві бамбукової фанери та бамбукової підлоги, тканої бамбукової фанери, дерево-стружкових плит (ДСП) або деревоволокнистих плит (ДВП). Види роду Schizostachyum містять 7,5 % целюлози, довжина волокон досягає 3,6 мм. Бамбукові стебла використовують для виготовлення дошок для підлоги, зібраних у вигляді декоративних візерунків, для стель, меблів, в архітектурі, а також для виробництва деревного вугілля, інших виробів із дерева. Невеликі види бамбука фаргезія та юшанія використовують для виготовлення паперу, бамбукових шнурків, дверних штор і звичайних інструментів. Стебла вживають в їжу в свіжому або сушеному вигляді. Стебла повзучих бамбуків застосовують для плетіння одягу й мотузок. Багато інших видів мають значний потенціал для підвищення економічної цінності.

Література

  1. Yuming Y., Kanglin W., Shengj P. et al. Bamboo Diversity and Traditional Uses in Yunnan, China // Mountain Research and Development. 2004. № 24 (2). Р. 157‒165.
  2. Liu W., Huo Ch., Wang F. et al. Review of the Resources and Utilization of Bamboo in China // Bamboo. London : IntechOpen, 2018. 210 p.
  3. Biotechnological Advances in Bamboo. The «Green Gold» on the Earth / Ed. by Z. Ahmad, Y. Ding, A. Shahzad. Singapore : Springer, 2021. 481 p.

Автор

Т. С. Двірна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Двірна Т. С. Бамбук // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бамбук (дата звернення: 9.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Відео

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶