Бампер (пристрій)

Продаж бамперів у м. Дацці, Бангладеш
Автомобіль Ford Model T без бамперів

Ба́мпер (англ. bumper, первісно — повна склянка, від bump — випинатися, сильно вдаряти) — конструктивний елемент автотранспортного засобу, призначений для мінімізації пошкоджень і травмувань у разі зіткнення з пішоходом, іншим транспортним засобом або нерухомою перешкодою.

Історична довідка

Уперше бампери з’явилися на автомобілях на межі 19–20 ст. як додатковий декоративний елемент.

У 1900-х промисловець Ф. Р. Сіммс (1863–1944; Велика Британія) запатентував гумовий бампер, який виконував функції елемента безпеки. Ввійшов у широкий вжиток у 1920-х. Прообразом сучасного автомобільного бампера стала П-подібна металева деталь, якою 1930 (за розпорядженням Г. Форда) було обладнано автомобіль спереду.

Характеристика

Функція бампера полягає у поглинанні енергії удару за умови руху автомобіля з відносно невеликою швидкістю. Разом з автомобільним бампером з’явилося поняття швидкості безпечного удару (за якої бампер нівелює наслідки зіткнення для водія, пасажирів та власне автомобіля). Стандарт, прийнятий у США у 1980-х, що пізніше поширився на інші країни, зобов’язує автовиробників оснащувати автомобілі бамперами, здатними витримувати безпечний удар на швидкості 4 км/год. Їх розташовують у передній і задній частинах автомобіля; пристрій також є елементом дизайну.

Умови розміщення бамперів та низку інших характеристик регулюють законодавчо. Розташовані на різній висоті, у разі зіткнення автомобілів, вони можуть не виконати свого призначення.

Різновиди

Для виготовлення бамперів використовують різноманітні матеріали: пластичні маси (суцільнолиті конструкції), вуглепластик, склопластик, метал (поступово витісняється з виробництва), поліпропілен, поліуретан тощо. Для збільшення жорсткості і міцності пластикових бамперів застосовують металевий підсилювач. У 21 ст. виробники автомобілів продовжують удосконалювати конструкції бамперів із використанням новітніх матеріалів.

Література

  1. Хусаинов А. Ш., Кузьмин Ю. А. Пассивная безопасность автомобиля. Ульяновск : Ульяновский государственный технический университет, 2011. 92 с.
  2. Кисликов В., Лущик В. Будова й експлуатація автомобіля. 8-ме вид. Київ : Либідь, 2018. 400 с.

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Бампер (пристрій) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бампер (пристрій) (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶