Барі, Генріх Антон де

Барі́, Ге́нріх Анто́н де (нім. Heinrich Anton de Bary; 26.01.1831, м. Франкфурт-на-Майні, Німеччина — 19.01.1888, м. Страсбург, тепер Франція) — лікар, ботанік, міколог, фітопатолог, один із основоположників мікології та фітопатології.


Барі, Генріх Антон де

(de Bary, Heinrich Anton)

Народження 26.01.1831
Місце народження Франкфурт-на-Майні
Смерть 19.01.1888
Місце смерті Страсбург
Alma mater Вільний університет Берліна
Місце діяльності Німеччина
Напрями діяльності фітопатологія


Життєпис

Народився в аристократичній родині, був одним з 10 дітей у сім’ї Е. фон Меєр-де Барі та А. Т. де Барі, заможного лікаря, що заснував і розвивав приватний ботанічний сад на орендованому в міста острові (на р. Майн). Батько хотів, щоб син також став лікарем, прищеплював любов до ботаніки, оскільки на той час лікарські рослини активно використовували в лікарській практиці. Після закінчення гімназії у м. Франкфурті-на-Майні батько відправив його вивчати медицину до Гайдельберзького університету. Згодом А. де Барі перевівся до Марбурзького університету імені Філіппа, 1850 — до Берлінського університету (тепер Вільний університет Берліна). 1853 отримав ступінь доктора з медицини (дисертація була присвячена статевому розмноженню рослин). Упродовж року мав медичну практику в м. Фрайбурзі, яку полишив заради продовження ботанічних досліджень і вивчення грибів: обійняв посаду приват-доцента в Тюбінгенському університеті Ебергарда Карла. Тут якийсь час працював помічником ботаніка, анатома рослин Г. Моля, під керівництвом якого пройшов габілітацію 1854.

1855–1866 очолював ботанічний напрям на посаді професора у Фрайбурзькому університеті, де заснував ботанічну лабораторію. 1867 змінив Д. Ф. Л. фон Шлехтендаля (1794–1866; Німеччина) на посаді професора ботаніки в Університеті м. Галле (тепер Галле-Віттенберзький університет імені Мартіна Лютера), де заснував ще одну ботанічну лабораторію. Після смерті Шлехтендаля, який разом з Г. Молем заснував «Ботанічний журнал» («Botanische Zeitung»), А. де Барі спочатку став його співредактором, а потім одноосібним редактором.

Після Франко-німецької війни переїхав до м. Страсбурга; був призначений на посаду професора ботаніки Страсбурзького університету, де працював протягом 1872–1888. У 1872 був обраний першим ректором (президентом) після реорганізації цього навчального закладу.

Наукова діяльність

Перша книга (адресована фермерам і ботанікам) вченим опублікувано 1853 (у 22 роки); присвячена іржастим і сажковим грибам — патогенам, що викликали грибкові хвороби зернових культур. На той час ці дослідження були актуальними через значні економічні збитки внаслідок втрати врожаю від фітофторозу картоплі та мікозів хлібних злаків, які стали причиною голоду в багатьох регіонах Західної Європи. Учений спростував теорію про самозародження хвороб у рослинах і довів, що гриби є причиною захворюваності, а не наслідком. У 1865 встановив, що в життєвому циклі стеблової іржі пшениці беруть участь 2 хазяїна — пшениця і барбарис.

Уперше встановив (1866), що лишайники складаються з гриба і водорості й 1879 увів термін «симбіоз», описавши його як внутрішнє, взаємовигідне партнерство між двома організмами.

Провів дослідження слизовиків і вважав їх ближчими до найпростіших, ніж до основних груп грибів, виділив їх в окремий тип міксоміцетів (Mycetozoa). Описав способи статевого розмноження низки видів водоростей, вивчив життєві цикли багатьох грибів, відкрив статеве і нестатеве розмноження грибів шляхом мікроскопічного спостереження за різними стадіями розвитку, розробив їх класифікацію, якої значною мірою дотепер дотримуються сучасні мікологи. Його експериментальний підхід і концепція, заснована на теорії еволюції Дарвіна (див. Дарвінізм), стали основою філогенетичної таксономії грибів, що не могла бути реалізована дотепер. Одним із перших вивчав взаємодію паразит-хазяїн, продемонстрував шляхи проникнення грибів у тканини господаря, описав увесь процес зараження рослин грибами.

Написав підручник з порівняльної анатомії папоротей. На основі проведених експериментальних досліджень увів терміни «паразитизм», «гетероспорія» (різноспоровість у деяких рослин за розвитку різних за розмірами і функціональним призначенням спор), «гетероеція» (коли різні стадії розвитку залежать від різних рослин-господарів). Мав численні дослідження водоростей, лишайників, папоротей і вищих рослин. Автор понад 100 публікацій.

Визнання

З 1988 (від 100-річчя смерті А. де Барі) Німецьке фітомедичне товариство присуджує «Медаль Антона де Барі» за видатні наукові досягнення в галузі медичної ботаніки. На честь де Барі названо низку родів водоростей і грибів (Debarya, Baryeidamia, Debaryella, Debaryomyces, Neobarya), що тепер здебільшого визнані синонімічними.

Додатково

Де Барі був сучасним, майстерним, демократичним викладачем, пропагував самовпевненість, спостережливість, самоконтроль і критичну оцінку власних результатів і висновків. Його сучасно обладнану лабораторію в ботанічному інституті Страсбурзького університету відвідували багато вчених з усього світу, в ній навчались студенти з Європи й Америки, яких він особисто залучав. Його учнями були такі відомі вчені-фітопатологи, ботаніки, мікологи, альгологи, ліхенологи, як Р. Кох, П.-М.-А. Міларде (1838–1902; Франція), Ю. О. Брефельд (1839–1925; Німеччина), М. Воронін, В. Г. Фарлоу (1844–1919; США), Г. М. Ворд (1854–1906; Велика Британія), С. Виноградський.

Праці

  1. Untersuchungen über die Brandpilze und die durch sieverursachten Krankheiten der Pflanzen mit Rücksicht auf dasGetreide und andere Nutzpflanzen. Berlin : Müller, 1853. 144 p.
  2. Morphologie und Physiologie der Pilze, Flechten und Myxomyceten. Leipzig : W. Engelmann, 1866. 316 p.
  3. Vergleichende Anatomie der Vegetationsorgane derPhanerogamen und Farne. Leipzig : W. Engelmann, 1877. 663 p.
  4. De la symbiose // Revue Internationale des Sciences. 1879. № 3. P. 301–309.
  5. Die Erscheinung der Symbiose. Strassburg : K. J. Trübner, 1879. 30 p.
  6. Zur Kenntnis der Peronosporeen // Botanische Zeitung. 1881. № 36. P. 569–578.
  7. А н г л. п е р е к л. — Comparative Anatomy of the Vegetative Organs of the Phanerogams and Ferns. Oxford : Clarendon Press, 1884. 659 p.
  8. Comparative Morphology and Biology of the Fungi, Mycetozoa and Bacteria. Oxford : Clarendon Press, 1887. 525 p.

Література

  1. Power F. B. Heinrich Anton DeBary // Botanical Gazette. 1888. Vol. 13. № 3. P. 59–60.
  2. Sparrow F. K. Professor Anton Debary // Mycologia. 1978. Vol. 70. № 2. P. 222–252. URL: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00275514.1978.12020227
  3. Isely D. One Hundred and One Botanistsly. Ames : Iowa State University Press, 1994. 358 p.
  4. Пінчук Н. В., Вергелес П. М., Коваленко Т. М., Окрушко С. Є. Загальна фітопатологія / За ред. Н. В. Пінчук. Вінниця : Вінницький національний аграрний університет, 2018. 272 с.

Автор

Л. В. Зав’ялова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зав’ялова Л. В. Барі, Генріх Антон де // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Барі, Генріх Антон де (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶