Бар галактики

Бар гала́ктики — елемент структури спіральних і неправильних галактик.

Ця структура візуально виглядає як витягнуте ущільнення із зір та міжзоряного газу, що лежить у площині диска галактики, проходячи через центр деяких спіральних галактик. Якщо у спіральної галактики є бар, то спіральні рукави починаються від кінців бару, а не з центру галактики.

Візуальні характеристики бару

Бари мають різноманітну морфологію: від коротких і широких до довгих та вузьких; від клочкуватих структур до однорідних. Зазвичай, поверхнева яскравість барів є неоднаковою, зменшуючись від центральних частин до країв та кінців. Градієнт падіння яскравості у радіальному напрямку менший, ніж у поперечному, однак трапляються бари з рівномірним або плямисто-смугастим розподілом поверхневої яскравості.

Роль бару в еволюції галактик

За існуючими гіпотезами, бари утворюються за допомогою орбітального резонансу хвиль ущільнення міжзоряного пилу та газу.

Дослідження 2008 показали, що тільки 20 % спіральних галактик, для яких величина червоного зміщення перевищує 0,2, мають бар порівняно з приблизно 65 % для близьких спіральних галактик такого ж типу. Наявність бару є ознакою морфологічно сформованої галактики (старшого віку), ніж її більш молоді аналоги, які перебувають на стадії формування.

Область бару пропускає крізь себе газ зі спіральних рукавів до центра галактики, де він ущільнюється і формує регіони активного зореутворення. Тому можна пояснити чому багато спіральних галактик із баром мають активні ядра.

Наявність бару вважають тимчасовим явищем у житті спіральних галактик. Із накопиченням маси в центральних областях галактики резонансні явища затухають, що призводить до поступової дисиміляції речовини бару та його руйнування. Розрахунки оцінюють типовий час існування бару в 1–2 мільярди років, що приблизно на порядок менше за вік переважної більшості галактик.

Класифікація галактик із баром

Спіральні галактики з баром класифікують як SB-тип. Більш детальну класифікацію на підтипи засновано на тому, наскільки закручені спіральні рукави. У галактик підтипу SBa спіральні рукави сильно закручені. Підтип SBc галактик із баром має слабко закручені спіральні рукави. Галактики типу SBb мають спіральні рукави, закрученість яких є проміжною між галактиками двох попередніх типів.

Тип SBm належить до неправильних галактик із баром, тип SB0 є номенклатурою лінзоподібних галактик із баром.

Література

  1. Eskridge P. B., Frogel J. A. What is the True Fraction of Barred Spiral Galaxies? // Astrophysics and Space Science. 1999. Vol. 269. P. 427–430.
  2. Bournaud F., Combes F. Gas Accretion on Spiral Galaxies: Bar Formation and Renewal // Astronomy & Astrophysics. 2002. Vol. 392 (1). P. 83–102.
  3. Knapen J., Pérez-Ramírez D., Laine S. Circumnuclear Regions in Barred Spiral Galaxies II. Relations to Host Galaxies // Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 2002. Vol. 337 (3). P. 808–828.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Бар галактики // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бар галактики (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶