Бар (смуга суходолу)

Бар, пересип — вузька, витягнута уздовж узбережжя річки, озера, моря чи океану наносна смуга мілини або суходолу.

Бар, що відокремлює Будацький лиман від моря

Характеристика

Тіло бару складають переважно пісок, гравій та черепашник.

Бари виникають у місцях, де течія водного об’єкта сприяє відкладенню осадів і зернистого матеріалу. Це призводить до локального обміління. Мілини можуть виглядати як прибережна форма рельєфу в морі. Їх класифікують як тип океанського узбережжя або річкові форми рельєфу в річках, струмках та озерах. Бар може сезонно відокремлювати меншу водойму від моря.

Термін «бар» також застосовують до об’єктів рельєфу, що охоплюють значний діапазон, — від довжини в декілька метрів (у невеликому струмку) до морських відкладень, що простягаються на сотні кілометрів уздовж берегової лінії. Їх часто називають бар’єрними островами.

Бар може змінювати свій стан (між мілиною і суходолом) залежно від припливу і відливу (див. Припливні ритми).

Річковий бар

Барова смуга на річці — піднята ділянка осаду (піску чи гравію), який утворився течією. Типи річкових барових смуг містять:

  • центральні бари (поширені в плетених річках);
  • точкові бари (поширені в звивистих річках, власне — у річкових вигинах);
  • бари гирла (поширені в річкових дельтах).

Розташування барових смуг визначається геометрією річки та її течії.

  • Центральний річковий бар — барова смуга середнього русла, яку також часто називають косою, поширена в плетених річкових руслах. Плетені русла річок широкі й мілкі; трапляються в районах, де осад легко розмивається (під час льодовикового змиву або на гірському фронті з високим умістом осадів). Ці типи річкових систем пов’язані з високим похилом, запасом наносів, потужністю течії, напругою зсуву та швидкістю транспортування русла. Плетені річки мають складну та непередбачувану структуру русла. Розмір наносів різниться в різних потоках. Саме ці особливості відповідають за утворення пасм осадів. Плетені потоки часто переповнені великою кількістю осаду, що створює декілька каналів потоку в одній панівній парі заплавних рівнин, розділених середнім каналом. Бари в середньому руслі також можуть утворюватися через корчі або затори.
  • Точковий річковий бар — зона відкладень, що трапляється переважно у звивистих річках. Точкові смуги утворюються на внутрішньому боці вигинів меандрів і зазвичай мають форму півмісяця. Потік у процесі руху уздовж внутрішньої сторони вигину річки сповільнюється з-за малої глибини. Надлишок матеріалу випадає з потоку та з часом утворює точкову барову смугу. Такі смуги, розташовані в найповільніших і наймілкіших частинах річок і струмків, часто паралельні берегу та займають область, найдальшу від тальвегу на зовнішній кривій вигину річки у звивистому руслі. У найглибших і найшвидших частинах річки берег зазвичай зрізаний і постійно зазнає ерозії. Чим стрімкіша течія в руслі річки, тим більшу кількість осаду вона переносить. За тривалий період поєднання відкладень уздовж точкових барів та ерозії вздовж зрізаних берегів може призвести до утворення стариці.
  • Гирловий бар — піднесена область осадів, яка зазвичай знаходиться в дельті річки. Осад транспортується річкою та відкладається в середньому руслі, чому сприяє сповільненння течії у розширеній дільниці гирла. Тиск потоку на поверхню бару викликає його ерозію. Осад безперервно транспортується потоком і відкладається далі за течією, ближче до місця впадіння річки, утворюючи зрештою піщану косу.

Морські та океанічні бари

Виділяють різновиди морських (океанічних) барів:

  • піщані коси (бари жолобів) — утворюються там, де розбиваються хвилі, які створюють берегову течію з компенсуючою протитечією вздовж дна. Іноді це відбувається в бік моря від жолоба;
  • прибережні (вздовжберегові) — можуть лежати далі від берега у точці розриву хвиль під час відпливу;
  • морські мілини — розвиваються внаслідок затоплення бар’єрних островів у результаті епізодичного підвищення рівня моря або внаслідок ерозії та занурення неактивних частин дельти.

Література

  1. Sedimente und Sedimentgesteine / Hrsg. von H. Füchtbauer. 4 aufl. Stuttgart : Schweizerbart’sche Verlagsbuchhandlung, 1988. 1141 p.
  2. Мала гірнича енциклопедія : в 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 620 с.
  3. Schuurman F., Marra W., Kleinhans M. Physics-based Modeling of Large Braided Sand-bed Rivers: Bar Pattern Formation, Dynamics, and Sensitivity // Journal of Geophysical Research: Earth Surface. 2013. № 118 (4). P. 2509–2527.
  4. Ahnert F. Einführung in die Geomorphologie. 5 aufl. Stuttgart : Ulmer, 2015. 458 p.


Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Бар (смуга суходолу) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бар (смуга суходолу) (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.08.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶