Батакські мови

Бата́кські мо́ви ― група мов у складі малайсько-полінезійської підсім’ї австронезійської мовної сім’ї.

Класифікація

Батакські мови поділяють на дві підгрупи:

  • південно-батакські — мови сімалунгун, тоба, ангкола та мандайлін;
  • північно-батакські — мови даїрі (пакпак), каро і алас-клует.

Рівень мовної спорідненості окремих батакських мов нерівномірний. При цьому навіть мови різних підгруп (наприклад, північно-батакська мова каро і південно-батакська мова тоба) загалом є взаємнозрозумілими.

Порівняно незначна віддаленість батакських мов одна від одної і регулярність фонетичних відповідностей між когнатами в мовах цієї групи дозволили з високою ймовірністю реконструювати протобатакську мову — спільну прамову батакських мов. Вона виокремилася з гіпотетично-реконструйованої протомалайсько-полінезійської, а остання утворилася внаслідок розпаду реконструйованої протоавстронезійської мови (гіпотетичний час існування — перша половина 4 тис. до н. е. на о. Тайвань). Предки носіїв батакських мов мігрували на о. Суматру через Філліпінські острови та о. Яву в середині 3 тис. до н. е.

Характеристика

Батакські мови мають порівняно незначні фонологічні відмінності (див. Фонологія) і нескладну систему фонем (шість голосних, 15–20 приголосних фонем).

Більшість лексичного складу — питома батакська лексика, поряд із якою є запозичення з інших мов (санскриту, нідерландської мови, індонезійської мови тощо).

Поширення

Батакські мови поширені в Індонезії на о. Суматрі. Невеликі групи носіїв живуть також в інших регіонах Індонезії (вихідці з о. Суматри та їхні нащадки).

Загальна чисельність носіїв батакських мов як першої мови спілкування — 3 млн 318 тис. (2010, перепис). Разом із тими, хто володіє однією з батакських мов як другою або іноземною, кількість носіїв складає понад 5 млн осіб (2020, оцінка). Значна частина представників батакських народів [загальна кількість — 8,4 млн осіб (2010, перепис)] не володіє батакськими мовами й послуговується індонезійською мовою.

Найпоширеніші мови батакської групи:

  • тоба — 1,6 млн (2010, перепис),
  • сімалунгун — разом із тими, для кого ця мова є другою, близько 1,1 млн (2020, оцінка),
  • даїрі (пакпак) — разом із тими, для кого ця мова є другою, близько 1 млн (2020, оцінка),
  • алас-клует — близько 200 тис. (2010, перепис).

Писемність

Усі батакські мови мають сучасну писемність на основі латинського алфавіту. Поряд із нею до 20 ст. була поширеною оригінальна батакська писемність (силабічна графіка на основі індійської складової писемності брахмі).

Батакська писемність сформувалася на межі 13–14 ст. До 19 ст. її використовували з культовою метою (переважно в магічних текстах), нею послуговувалися служителі культів і вожді батакських племен. У 19 ст. і на початку 20 ст. батакську писемність обмежено використовували також у світських текстах, зокрема в книгодрукуванні. У першій половині 20 ст. її витіснив латинський алфавіт. Станом на 2023 батакську писемність використовують лише в культових текстах і з декоративною метою.

Література

  1. Adelaar K. A. Reconstruction of Proto-Batak Phonology // Historical Linguistics in Indonesia : in 10 vol. / Ed. by R. A. Blust. Jakarta : Universitas Katolik Indonesia Atma Jaya, 1981. Vol. 1. P. 1–20.
  2. The Austronesian Languages of Asia and Madagascar / Ed. by A. Adelaar, N. Himmelmann. London : Routledge, 2011. 864 p.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Батакські мови // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Батакські мови (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶