Бацбійці

Бацбі́йці, або цоватушебі (бацб. ба́цбі, груз. ბაცბები, ბაცი, წოვათუშები) — корінний народ Грузії, що проживає на високогір’ї Кавказу в Тушеті (північно-східна частина Грузії).

Історична довідка

Самоназва «ба́цав» (однина) та «ба́цбі» (множина). Грузинська назва «цоватушебі» походить від назви ущелини Цова в історико-географічному регіоні Тушеті.

Існує дві теорії походження бацбійців:

1) предки бацбійців прийшли в гори Східної Грузії з Північного Кавказу, зокрема, з Інгушетії; 2) бацбійський етнос сформувався в гірському регіоні Тушеті. Із 11 ст. бацбійці почали мігрувати на південь та спускатися на рівнинні території. Причиною цього було малоземелля та релігійне питання (спроби навернення на іслам із боку інгушів). У 16 ст. район розселення бацбійців був завойований грузинським кахетинським царством. Відтоді розпочалася поступова грузинізація бацбійців, що активізувалася в радянський період. Це особливо позначилося на поширенні грузинської мови.

Характеристика

Найбільше бацбійців проживає в с. Земо-Алвані Ахметського р-ну Кахетського краю Грузії. Чисельність бацбійців складає близько 3 тис. чол. (2017; оцінка).

Зазвичай бацбійців представляють як субетнос або етнографічну групу грузинського народу, хоча за антропологічними характеристиками вони стоять ближче до чеченців та інгушів (нахська мовна група нахсько-дагестанської мовної сім’ї). У Грузії не виділяються як самостійний етнос і офіційно вважаються грузинами. Бацбійці — єдиний вайнахський народ, що сповідує православ’я; незначна частина прийняла іслам. Релігійні бацбійці є прихожанами Грузинської православної церкви.

Рідна мова — бацбійська (писемність відсутня; у лінгвістичних дослідженнях та фольклорних записах для текстів бацбійською використовується фонетична транскрипція на основі латинського і грузинського алфавітів). Бацбійці також користуються місцевими говірками грузинської мови та російською мовою.

Бацбійці ідентифікують себе грузинами. У їхньому середовищі не побутують норми звичаєвої культури вайнахських народів. Бацбійці мають власні традиції, відмінні від їхніх сусідів — православних грузинів та вайнахських народів, що сповідують іслам. Водночас окремі елементи культури (одягу, звичаї, пісні та ін.) подібні до грузинських зразків, тоді як кухня бацбійців є ближчою до чеченців та інгушів. Простежуються елементи дохристиянських вірувань (див. Язичництво).

У поселеннях бацбійців представлено елементи баштової архітектури. Вони ведуть традиційний скотарський спосіб життя — влітку випасають стада в горах, а в зимовий період спускаються до своїх селищ. Займаються вівчарством, розвинене ткацтво.

Література

  1. Дешериев Ю. Д. Бацбийский язык. Москва : Наука, 1953. 383 с.
  2. Волкова Н. Г. Этнический состав населения Северного Кавказа в XVIII — начале XX в. Москва : Наука, 1974. 276 с.
  3. Волкова Н. Г. Бацбийцы в Грузии // Советская этнография. 1977. № 2. С. 84–89.
  4. Услар П. К. Древнейшие сказания о Кавказе. Тифлис : Кавказское военнно-народное управление, 1881. 581 с.
  5. Шавхелишвили А. И. Из истории горцев Восточной Грузии. Тбилиси : Мецниереба, 1983. 278 с.
  6. Хаханов А. С. Тушины // Этнографическое обозрение. 1889. № 2. С. 40–62.
  7. Шавхелишвили А. И. Тушины: историко-этнографическое исследование цова-тушин. Тбилиси : Мецниереба, 2001. 193 с.
  8. Johanna N. The Origin of the Chechen and Ingush: A Study in Alpine Linguistic and Ethnic Geography // Anthropological Linguistics. 2004. Vol. 46. № 2. P. 129–155.
  9. Нухажиев Н. С., Умхаев Х. С. В поисках национальной идентичности. Грозный : ФГУП «Издательско-полиграфический комплекс «Грозненский рабочий», 2012. 720 с.

Автор ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶