Баюл, Оксана Сергіївна

Oksana Baiul .jpg

Баю́л, Окса́на Сергі́ївна (у заміжжі — Баюл-Фаріна; 16.11.1977, м. Дніпропетровськ, тепер м. Дніпро, Україна) — спортсменка (одиночне фігурне катання), заслужений майстер спорту України (з 1994), олімпійська чемпіонка.

Баюл, Оксана Сергіївна

Народження 16.11.1977
Місце народження Дніпро
Напрями діяльності фігурне катання
Баюл, Оксана Сергіївна ВУЕ.png

Життєпис і спортивна кар’єра

Народилася у сім’ї вчительки. У 13 років залишилася сиротою.

1981 почала займатися фігурним катанням. Вихованка дніпропетровської школи фігурного катання. 1983–1992 тренером спортсменки був С. Коритек.

З 1989 брала участь у чемпіонатах СРСР, займала місця не вище 10-го. Переїхала 1992 до м. Одеси, де тренувалася у представника одеської школи фігурного катання В. Ніколаєва, а з 1993 також у заслуженого тренера України Г. Змієвської (нар. 1946; Україна).

1992 здобула срібну медаль на міжнародних змаганнях Кубок націй в м. Гельзенкірхені (Німеччина). Двічі ставала чемпіонкою України: 1993 (м. Одеса) та 1994 (м. Київ). Срібна призерка Чемпіонату Європи 1993 у м. Гельсінкі (Фінляндія) та 1994 у м. Копенгагені (Данія). На обох чемпіонатах поступилась С. Боналі (нар. 1973; Франція).

На Чемпіонаті світу 1993 у м. Празі (Чехія) довільну програму виконала бездоганно (технічно й артистично), що дозволило обійти суперниць С. Боналі та Н. Керріган (нар. 1969; США) та завоювати золоту медаль і звання чемпіонки світу.

На Зимових Олімпійських іграх 1994 у м. Ліллігаммері (Норвегія) виборола золоту медаль у гострій спортивній конкуренції з іншими фаворитками змагань Т. Гардінг (нар. 1970; США) і Н. Керріган. Виконану Баюл коротку програму на музику П. Чайковського вважають однією з найкращих в історії фігурного катання. Наприкінці довільної програми Баюл виконала каскад стрибків, не передбачений під час підготовки до виступу, та на десяту частину очка випередила Н. Керріган. Це у підсумку й принесло олімпійське золото.

Баюл — перша олімпійська чемпіонка незалежної України. Залишається на 2020 єдиною серед спортсменів України олімпійською чемпіонкою з фігурного катання.

На Зимових Олімпійських іграх 1994 у Норвегії Баюл підписала контракт з агентством талантів В. М. Ендевора (США). 1994 переїхала до США для професійної роботи як провідна виконавиця у різних льодових виставах. Протягом 8 років безперервно гастролювала у США, Канаді, Франції. Брала участь у зйомці фільмів і телевізійних спектаклів.

Від 1993 брала участь в різноманітних турне з популяризації фігурного катання (у США, Україні, Канаді, Великій Британії, Італії, Іспанії, Китаї, Німеччині, Норвегії, Північній та Південній Кореї, Російській Федерації, Франції, Чехії, Швейцарії, Японії), а також у благодійних акціях і заходах.

2010 приїхала в Україну з наміром організувати власну школу фігурного катання. Цього ж року вступила до Інституту фізичного виховання та спорту Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова (тепер Український державний університет імені Михайла Драгоманова). Уже через чотири місяці залишила навчання та повернулася до США. Мешкає у м. Лас-Вегасі.

Нагороди та визнання

Кавалер ордена «За заслуги» (1993).

Лауреат премії «Образ спортивного натхнення» ім. Дж. Торпа (1994).

Почесний громадянин м. Дніпропетровська (тепер м. Дніпро, 1994).

Зображена на українській колекційній поштовій марці (1995).

Додатково

На Зимових Олімпійських іграх 1994 у м. Ліллігаммері під час тренування перед довільною програмою Баюл отримала травму, зіткнувшись спинами з Т. Шевченко (нар. 1977; ФРН). Попри це Баюл прийняла рішення продовжити участь у змаганнях і перемогла.

1996 випустила свої колекції ювелірних виробів «Оксана: скарби на льоду» та «Оксана: льодовий кришталь». 2002 розробила колекцію власного спортивного одягу та аксесуарів для фігурного катання та запустила лінію з їх виробництва.

1997 опублікувала дві книги «Секрети фігурного катання» та «Оксана, моя власна історія».

Твори

  1. Oksana: My Own Story. New York : Random House Books, 1997. 48 p.
  2. Secrets of Skating. New York : Universe, 1997. 144 p.

Література

  1. Волошин А. П. На олімпійській хвилі. Київ : МП Леся, 2008. 448 с.
  2. Скляренко В. М., Иовлева Т. В., Батий Я. А. и др. 100 знаменитых женщин Украины. Харьков : Фолио, 2008. 510 с.
  3. Сітнікова Н. С. Шляхи вдосконалення механізмів державного регулювання зимового олімпійського руху в Україні // Держава та регіони. Серія: Державне управління. 2011. № 1. С. 177–180.
  4. Citkin F. All Eyes on Ukraine: History-and-Culture Prophecy // The Huffington Post. 2014. URL: https://www.huffpost.com/entry/all-eyes-on-ukraine-history-and-culture-prophecy_b_5349238
  5. Сорока Ю. В. 100 важливих подій історії України. Харків : Фоліо, 2019. 208 с.
  6. Почесні громадяни міста Дніпра // Дніпровська міська рада. URL: https://dniprorada.gov.ua/uk/page/pochesni-gromadyani-mista-

Автор ВУЕ

В. М. Волошин


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Волошин В. М. Баюл, Оксана Сергіївна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баюл, Оксана Сергіївна (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶