Баєса формула

Ба́єса фо́рмула, теорема Баєса — одна з основних теорем класичної теорії ймовірностей. Названа на честь її автора — математика Т. Баєса.

Описує ймовірність події, спираючись на обставини, що могли б бути пов’язані з цією подією. Дозволяє точніше визначити ймовірність з урахуванням як раніше відомої інформації, так і даних нових спостережень.

Формулювання

Нехай подія [math]A[/math] може настати лише за умови появи однієї з подій [math]{{B}_{1}},{{B}_{2}},\ldots ,{{B}_{n}}[/math], що утворюють повну групу попарно несумісних подій. Такі події називають гіпотезами, оскільки невідомо, яка саме з них відбувається.

Ймовірність [math]p\left( A \right)[/math] визначається за формулою повної ймовірності:[math]~~p\left( A \right)=p\left( {{B}_{1}} \right)p\left( A/{{B}_{1}} \right)+p\left( {{B}_{2}} \right)p\left( A/{{B}_{2}} \right)+...+p\left( {{B}_{n}} \right)p\left( A/{{B}_{n}} \right)[/math], де [math]p\left( A/{{B}_{i}} \right)\text{ }\!\!~\!\!\text{ }[/math]— умовні ймовірності події при всіх гіпотезах.

Припустимо, що проведено випробування і в цьому випробуванні подія [math]A[/math] відбулася. При цьому невідомо, яка саме з гіпотез була реалізована. Тоді ймовірність гіпотези [math]{{B}_{i}}[/math] може бути обчислена за формулою Баєса:

[math]p\left( {{B}_{i}}/A \right)=\frac{P\left( {{B}_{i}} \right)P\left( A/{{B}_{i}} \right)}{p\left( {{B}_{1}} \right)p\left( A/{{B}_{1}} \right)+p\left( {{B}_{2}} \right)p\left( A/{{B}_{2}} \right)+...+p\left( {{B}_{n}} \right)p\left( A/{{B}_{n}} \right)}[/math],

де [math]P\left( A \right)~[/math]та[math]~P\left( B \right)[/math] — ймовірності подій [math]A[/math] та [math]B[/math] безвідносно одна до одної, а [math]p\left( A/{{B}_{i}} \right)[/math] — умовна ймовірність події [math]A[/math] за умови істинності гіпотези[math]~{{B}_{i}}[/math].

Доведення

Ймовірність спільної появи двох залежних подій [math]A~[/math]і [math]{{B}_{i}}\text{ }\!\!~\!\!\text{ }[/math] можна записати двома способами за означенням умовної ймовірності:

[math]P\left( A{{B}_{i}} \right)=P\left( A \right)P\left( {{B}_{i}}/A \right)=P\left( {{B}_{i}} \right)P\left( A/{{B}_{i}} \right)[/math], звідки [math]P\left( {{B}_{i}}/A \right)=\frac{P\left( A{{B}_{i}} \right)}{P\left( A \right)}=~\frac{P\left( {{B}_{i}} \right)P\left( A/{{B}_{i}} \right)}{p\left( {{B}_{1}} \right)p\left( A/{{B}_{1}} \right)+p\left( {{B}_{2}} \right)p\left( A/{{B}_{2}} \right)+...+p\left( {{B}_{n}} \right)p\left( A/{{B}_{n}} \right)}[/math].

Приклад

Припустимо, що тест на певний вірус має чутливість 90% та специфічність 90%. Тобто цей тест у 90% випадків правильно визначає наявність вірусу у вражених ним людей (істинно позитивні результати) та в 90% випадків правильно визначає відсутність вірусу у здорових людей (істинно негативні результати). Відповідно у 10% хворих тест не визначає наявності вірусу та у 10% здорових людей він дає хибний позитивний результат. Припустимо, що під час епідемії хворіє в середньому 5% населення міста. Яка ймовірність, що людина, чий тест дав позитивний результат, була насправді хвора?

Позначимо через [math]A[/math] подію, яка полягає в тому, що тест був позитивним (подія вже відбулася), а через [math]{{B}_{1}},{{B}_{2}}[/math] — гіпотези, які полягають в тому, що: [math]{{B}_{1}}[/math] — пацієнт був хворим;[math]~P\left( {{B}_{1}} \right)=0,05[/math]; [math]{{B}_{2}}[/math] — пацієнт був здоровим;[math]~P\left( {{B}_{2}} \right)=1-0,05=0,95[/math].

Умовні ймовірності події [math]A[/math] (позитивний результат тесту) при кожній з гіпотез будуть дорівнювати: [math]P\left( A/{{B}_{1}} \right)=0,9[/math]; [math]P\left( A/{{B}_{2}} \right)=0,1[/math].

За формулою Баєса переоцінимо ймовірність першої гіпотези (пацієнт хворий): [math]P\left( {{B}_{1}}/A \right)=\frac{P\left( {{B}_{1}} \right)P\left( A/{{B}_{1}} \right)}{p\left( {{B}_{1}} \right)p\left( A/{{B}_{1}} \right)+p\left( {{B}_{2}} \right)p\left( A/{{B}_{2}} \right)}=\frac{0,05·0,9}{0,05·0,9+0,95·0,1}\approx 0,32.[/math]

Як бачимо, попри високу результативність тесту, ймовірність, що людина, яка отримала позитивний результат, насправді хвора, не така висока. Це пов’язано з тим, що кількість здорових людей у даному прикладі набагато більше за кількість хворих, отже і кількість хибних позитивних результатів буде перевищувати кількість істинних позитивних результатів. Тому і частина хворих людей серед тих, хто отримав позитивний результат, невелика. Можна зробити висновок, що обидва параметри (чутливість і специфічність) мають суттєве значення, причому специфічність в умовах даної задачі важливіша, оскільки стосується більшої частини населення (95%).

Інтерпретації

Формула Баєса дозволяє «переставити причину і наслідок»: з відомого факту події обчислити ймовірність того, що вона була викликана вказаною причиною. Але загальна інтерпретація теореми Баєса залежить від інтерпретації ймовірності, на яку в ній спираються.

Виокремлюють дві основні інтерпретації ймовірності.

За першою Баєсова ймовірність обчислюється як міра переконання в справедливості твердження [math]A[/math]. Її можна розглядати як підрозділ логіки висловлювань, що дає можливість працювати з гіпотезами, тобто твердженнями, чиї істинність та хибність досліджуються. Теорема Баєса в такому разі пов’язує міру впевненості в висловлюванні до та після появи нових фактів.

За другою частотна інтерпретація пов’язує ймовірність події з частотою її появи. Тобто [math]P\left( A \right)[/math] — це та частина з загальної кількості результатів, яка відповідає події [math]A[/math]. Теорема Баєса тоді розглядає всі можливі результати для події [math]A[/math] при всіх гіпотезах і оцінює, яку частину становить сумісна поява події [math]A[/math] з шуканою гіпотезою [math]{{B}_{i}}~[/math]серед усіх можливих результатів випробування.

Література

  1. Жлуктенко В. І., Наконечний С. І. Теорія ймовірностей і математична статистика : в 2 ч. Київ : Київський національний економічний університет, 2000. Ч. 1. 304 с.
  2. Judgment under Uncertainty: Heuristics and Biases / Ed. by D. Kahneman, P. Slovic, A. Tversky. 27 th ed. Cambridge : Cambridge University Press, 2017. 555 p.
  3. Гмурман В. Е. Теория вероятностей и математическая статистика. 12-е изд. Москва : Юрайт, 2019. 479 с.


Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баєса формула // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баєса формула (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶